20. 6. 2018

Akademie Cup: Finálové drama pro Glasgow Rangers

Druhý ročník turnaje Akademie Cup o pohár Karla Poborského se stal kořistí zahraničních hostů z Glasgow Rangers. Atraktivní souboj 12 týmů v plzeňských Dobřanech ve věkové kategorii U15 vyvrcholilo soubojem skotského velkoklubu s 1. FC Slovácko a nakonec penaltovým rozstřelem, který až v 16. sérii rozhodli Rangers. 

V normální hrací době skončil zápas 2:2. Skotští mladíci pak nadšeně z rukou vicemistra Evropy a patrona turnaje Poborského přebrali i velký stříbrný pohár. „Zažili jsme tady něco mimořádného. Turnaj měl všechno: herní úroveň, napětí, emoce i perfektní organizaci. Pro naše chlapce to byla cenná zkušenost. Co jsme tady viděli, tak budoucnost českého a skotského fotbalu bude výborná,“ líčil s úsměvem Craig Robertson, trenér vítězného celku.
 
Akademie Cup, to není pouze hon za sportovními výsledky. Měření deseti Regionálních fotbalových akademií, k nimž se letos připojily také Sparta se Slavií, s pozvanými hosty z Glasgow a 1. FC Slovácko má i jiné sledované parametry: trenéři postupně vyhodnocují herní odvahu týmů, dovednosti individuální, konstruktivní řešení defenzivních situací a také situací v pokutovém území soupeře a v jeho okolí.
 
ZÁZNAM z finále Akademie Cupu 2018 najdete ZDE:
 
 
„Bereme ten turnaj jako jeden velký celek, nejde o posuzování jediné věci. V každé akademii vidíme hráče, z nichž máme velkou radost, kteří se oproti loňskému turnaji evidentně výkonnostně posunuli. Vidíme tady hráče s absolvovaným dvouletým cyklem v akademiích a můžeme jejich vývoj brát v širší souvislosti. Co jsme tady během tří dnů viděli, tak nás těší. Progres je určitě znát,“ řekl Michal Prokeš, technický ředitel FAČR.
 
Také na turnaji Akademie Cup bylo znát, na co trenéři kladou největší důraz: snaha o odvážné řešení herních situací, v soubojích jeden na jednoho i důraz na technickou zdatnost hráčů. „Pozitivní je, že se o tento přístup snaží všechny týmy, které se tady představily. Kluci dokáží podržet míč, nemají strach jít do souboje jeden na jednoho, snaží se založit útočnou akci bez nějakého nákopu. Ubírá se to směrem, jakým chceme. Mezery samozřejmě máme také: vidím je hlavně v poslední třetině hřiště, kdy se kluci snaží situace řešit pod tlakem rychlostí a ještě tam chybují víc než při jiných akcích,“ hodnotil Poborský.
 

„Chceme, abychom se zbavili nějakých brzdících stereotypů: takové to neudělej chybu, nevymýšlej nic navíc, hlavně neinkasovat. My se to snažíme otočit, chceme do kluků dostat, aby se snažili o zajímavé věci. Je to obrat o 180 stupňů a logicky zabere nějaký čas, než si všechno sedne. Ale jsme na dobré cestě,“ podotkl Prokeš.
 
Turnaj Akademie Cup měl také charitativní podtext: účastníci turnaje a organizátoři finančně podpořili projekt Onkoláček, který spolupracuje s dětmi trpícími onkologickými onemocněními.
 
Výsledky 2. Ročníku Akademie Cup:
 
Herní dovednosti jednotlivců: 1. FC Slovácko
Herní odvaha: Regionální fotbalová akademie Olomouckého kraje
Konstruktivní řešení obranných situací: RFA Olomouckého kraje
Řešení útočných situací uvnitř a kolem pokutového území: Glasgow Rangers.

Dokument

21. 6. 2018

Akademie Cup 2018: Výsledky