25. 7. 2022

CEE Cup: Slavia si zahraje finále turnaje!

Mezinárodní turnaj CEE Cup má za sebou zápasy v základních skupinách. Z postupu do finále se po dramatickém souboj s Dynamem Kyjev radují fotbalisté Slavie Praha. Naopak Sparta zápas s favorizovaným Palmeiras nezvládla a prohrála vysoko 0:5.

Druhý heroický výkon s úžasnou odměnou ukázali hráči Slavie na letošním CEE Cupu. Proti ukrajinskému Dynamu Kyjev vyrovnali už téměř ztracený zápas na 2:2 a zásluhou celkově většího počtu vstřelených branek postupují do finále proti brazilskému Palmeiras.

Ukrajinci začali podle očekávání. Dynamo Kyjev mělo v sestavě několik devatenáctiletých hráčů a naopak Slavia měla v základu mimo jiné i tři šestnáctileté fotbalisty. Kyjevští získali vedení zásluhou ceněného tvůrce Carenka, který přihrál do šance Šlesarovi. Druhý gól přidal kapitán Jacyk a zdálo se rozhodnuto.

Jenže Slavia nepřestávala v kombinační hře a ta jí přinesla naději. Nejprve snížil po individuálním úniku Jakub Dufek. A téměř vzápětí si obrovského stopera Bola povodil i znovu o tři roky mladší David Hájek. V tu chvíli už postupovala Slavia. Dynamo zvýšilo obrátky, Carenko se protáhl vlevo a vstřelil gól, jenže asistent rozhodčího odmával postavení mimo hru. Slavia už výsledek udržela a uznání ji přímo na místě složila řada expertů v čele s bývalým reprezentačním trenérem Miroslavem Beránkem nebo současným koučem českého národního týmu do 19 let Davidem Holoubkem. Po pátečním duelu s Aston Villou dokázal český mistr U19 skvěle zvládnou i souboj s dalším světovým mančaftem!

„Trošku jsme promíchali sestavou a nechali na lavičce hráče, kteří by mohli pomoci později. Pořád jsme věřili, že pokud dáme gól, soupeře znervózníme a šance na vyrovnání bude. A tak se to povedlo hned za minutu. Naštěstí jsme nedostali třetí gól, to už by bylo hodně těžké. Tihle kluci mají obrovskou touhu po úspěchu. Jsme moc rádi, že si můžeme zahrát proti dalšímu velkému týmu, Palmeiras, a ještě k tomu ve finále. Ještě obměníme mužstvo, CEE Cup je pro nás nejlepší příprava na ligu, která nám začíná příští víkend,“ komentoval skvělý výkon svých svěřenců trenér Milan Titěra.

SK Slavia Praha – Dynamo Kyjev 2:2 (0:2)

Branky: 55. Dufek, 57. Hájek - 31. Šlesar, 37. Jacyk

V obdobě posledního finále CEE Cupu z roku 2019 nedali Brazilci z Palmeiras domácí Spartě šanci. Rozdrtili ji 5:0 a předvedli dosud nejpovedenější představení celého turnaje. Čeští trenéři v hledišti jen s obdivem přihlíželi.

Přitom nastoupili pouze s jednou změnou oproti včerejšímu zápasu. Sparta, která měla jeden den volna, vyměnila šest hráčů. Jenže už ve 2. minutě zaspala celá defenziva a bleskový přízemní centr proměnil Thalys. Pak se dařilo Spartě zásluhou aktivního presinku držet soupeře dál od brány. Naopak měla dvě šance, na centr Michala jen těsně nedosáhl Rožánek a kapitán Ševínský trefil tyč. Jeho ránu tam vytěsnil vynikající gólman Kaique Azarias, podle ankety FIFA jeden z 25 největších nadějí pro další mistrovství světa.

Rána v úvodu přišla v druhé půli ještě dříve, opět se trefil Thalys. A když přidal nepolapitelný středopolař Kauan Santos třetí gól, bylo rozhodnuto. Další přidal Caué. Pak dostal bojovný Horák po druhé žluté červenou a naděje Sparty definitivně zmizela. Poslední ránu zasadil levačkou Figueiredo, třetí z brazilských reprezentantů v týmu. A v závěru se blýskl skvělým zákrokem i střídající brazilský gólman Addi.

„Neměli jsme to snadné, jak to podle výsledku vypadá. Sparta hrála v první půli dobře a i na nás bylo vedro. Ale s druhým poločasem jsem s opravdu spokojený, zvládli to výborně, těšíme se na finále,“ řekl spokojený brazilský kouč Lucas Andrade.

„Podali jsme lepší výkon než ve finále před třemi lety, ale ten druhý gól byl pro nás smrtící. V prvním poločase jsme byli důstojným soupeřem. Ale technická vybavenost soupeře je extrémní. Porážka je pro nás krutá, oni dokázali využít své fyzické převahy a rychlosti. Musíme se s tím srovnat,“ hodnotil utkání trenér Sparty Jan Kopáňko.

AC Sparta Praha – SE Palmeiras 0:5 (0:2)

Branky: 2. a 41. Gomes De Araújo, 49. Santos Silva, 60. Machado de Araújo, 71. Dos Santos Figueiredo.