14. 2. 2019

České kluby v ohrožení. Vše může vyřešit Plzeň

Před dnešními prvními zápasy play-off Evropské ligy mají české kluby velkou šanci odvrátit blamáž, kterou by bylo umístění na horší než patnácté příčce žebříčku koeficientů po skončení toho ročníku evropských pohárů. To by mělo za následek, že na startu ročníku 2020/21 by měl český fotbal ve hře jen čtyři kluby a ne pět, jak je tomu dosud!

Před dnešními zápasy Slavia Praha – KRC Genk a Viktoria Plzeň – Dinamo Záhřeb je Česko na 16. místě, pokud dva naši zástupci získají do konce soutěže alespoň o jeden bod více (dva za výhru, jeden za remízu), než švýcarský klub FC Curych, který v této fázi hraje s SSC Neapol, pak zabijí dvě mouchy jednou ranou – předstihnou nejen Švýcarsko, ale i Dánsko, které už nemá ve hře žádný klub a drží minimální náskok.

Co se ale stane, když v FC Curych „chytnou saze“ a třeba napodobí loňskou spanilou jízdu RB Salcburk a český fotbal před švýcarský nepustí?

Pak by mohlo hrozit nebezpečí ze strany Chorvatů. Ty zastupuje už jen Dinamo Záhřeb, ale hraje s Viktorií Plzeň. Přitom Chorvaté jsou za Českem jen o jednu výhru, tedy dva body. Za určitých nepříznivých okolností – rychlé vyřazení Slavie a Plzně – by mohli jít Chorvaté před nás.

Souboj Viktorie Plzeň – Dinamo Záhřeb tak může boj o klíčovou patnáctou příčku naprosto zjednodušit. Bez ohledu na vše ostatní stačí, aby Plzeň přes Záhřeb přešla do dalšího kola a bylo by jasno. Chorvaté by Česko nepředstihli a zároveň by samozřejmě bylo předstiženo Dánsko.

Zápas Slavie s Genkem začíná v 18:55, plzeňská Viktoria hostí Dinamo Záhřeb od 21:00.