20. 6. 2017

Česko-slovenský superpohár: Návrat ke slavné tradici

Kdo chce pátrat po kořenech zápasu, který hostí v pátek 23. června Uherské Hradiště, musí se vrátit časem hluboko nazpět do historie. Československý pohár, jak se soutěž od svého vzniku v roce 1960 jmenovala, patřila k železným fotbalovým tradicím a ozdobám tehdejšího společného státu.

Velmi významnou roli v něm hrával také Slovan Bratislava, jehož tým se v dnešním prvním Česko-slovenském superpoháru popasuje se Zlínem. 

Slovan získal Československý pohár celkem pětkrát, jen pražské kluby Sparta s Duklou byly úspěšnější s osmi triumfy. Dohromady devět týmů se zapsalo na tablo pohárových vítězů.

Obnovení soutěže znamená výzvu také pro společnost Slovnaft, generálního partnera dnešního Česko-slovenského superpoháru. „Z pohledu regionu i Evropy jde o unikátní iniciativu, která navazuje na více než třicetiletou tradici Československého poháru, který skončil rozdělením bývalého státu. Atmosféra tehdejších zápasů byla neuvěřitelná a sám si třeba vybavuji utkání z roku 1987, kdy Dunajská Streda fantasticky zdolala favorizovanou Spartu Praha,“ připomněl Oszkár Világi, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Slovnaft.

 

První ročník soutěže Československého poháru se váže k sezoně 1960/61, v němž pražská Dukla přehrála Žilinu 3:0 a stala se prvním šampionem.

Počínaje ročníkem 1961/62 už soutěž nebyla rozdělena na českou a slovenskou část, ale ve finále se shodou náhod pokaždé střetla mužstva z obou zemí. Během prvních devíti ročníků zvítězilo pětkrát mužstvo z Česka - z toho 4× Dukla Praha, a čtyřikrát mužstvo ze Slovenska - z toho 3× Slovan Bratislava.

Až v sezoně 1968/69 se ve finále střetly dva kluby z jedné země, konkrétně z Česka. Dukla Praha získala už čtvrtý, spolu s ročníkem 1952 pátý, titul z Československého poháru, když ve finále porazila Pardubice.

V roce 1969 tak došlo k založení Československého poháru, když byly organizovány zvlášť Český a Slovenský pohár. Československý fotbalový pohár však nebyl zrušen. Stal se z něho právě Superpohár mezi vítězi obou národních pohárů a jeho vítěz pak nastupoval v Poháru vítězů pohárů.

Prvním vítězem Českého poháru po 24 letech (od posledního v roce 1945–46) se stal TJ Gottwaldov, předchůdce dnešního FC Fastav Zlín, který následně vyhrál i Československý pohár. Gottwaldov ve finále Československého poháru v roce 1970 zdolal právě Slovan Bratislava: první zápas skončil remízou 3:3, nerozhodný výsledek 0:0 přinesla také odveta a český zástupce slavil až po úspěšně zvládnutém penaltovém rozstřelu.

V Československém poháru (1960–1993) byla nejúspěšnější Sparta Praha spolu Duklou Praha, oba získaly 8× vítězství v poháru. Třetím nejúspěšnějším celkem je s 5 tituly Slovan Bratislava. Československý pohár skončil sezonou 1992/93 spolu s rozpadem Československa a zánikem Československého fotbalového svazu.

Jako Skupina MOL, která pod značkami MOL a Slovnaft působí v obou zemích, jsme byli iniciátory myšlenky obnovení takových klání. V České republice i na Slovensku jsme partnerem obou pohárových soutěží, patříme také mezi lídry v prodeji paliv a poskytování služeb zákazníkům. Věříme, že Superpohár potěší všechny fanoušky a bude začátkem nové tradice,“ dodal Világi.

Vítězové Československého poháru (1961 – 1993)

Sparta Praha – 8
Dukla Praha – 8
Slovan Bratislava – 5
Spartak Trnava – 4
Baník Ostrava – 3
Lokomotiva Košice – 2
Dunajská Streda – 1
FC Košice – 1
TJ Gottwaldov (FASTAV Zlín) - 1