Jako první ze tří českých zástupců vstoupila do nového ročníku mistrovská Slavia. Ta prohrála na hřišti izraeslské Beer Ševy 1:3.

Přemožitel Plzně ze 4. předkola soutěže vedl zásluhou Jhonatana Agudela po gólu z 45. minuty, za Pražany srovnal Lukáš Provod. Hapoel rozhodl o výhře v rozmezí 86. až 88. minuty, kdy se dvakrát prosadil Elton Acolatse.

"Nezbývá nám nic jiného, než se z toho poučit a koukat dopředu. Musím uznat, že to bylo hodně smolné utkání, Beer Ševu jsme víceméně do ničeho nepustili, kromě těch tří situací, se kterými si oni poradili a dali z toho góly. Nechci mluvit o štěstí, to se skloňuje pořád. Chybí nám větší zodpovědnost každého z nás, musíme jít do zápasu s tím, že dáme gól. Musíme mít větší chuť vstřelit branku. Bilance střel hovoří pro nás a výsledek je pak takový, to je pro nás samozřejmě obrovské zklamání,“ uvedl po zápase záložník Tomáš Malinský.

Hapoel Beer Ševa - SK Slavia Praha 3:1 (1:0)

Branky: 86. a 88. Acolatse, 45. Agudelo - 75. Provod. Rozhodčí: Visser - Nijssen, Vanyzere (všichni Belg.). ŽK: Bareiro, Josué, Miguel Vítor, Varenne - Stanciu. Bez diváků.

Beer Ševa: Levita - Dadia, Miguel Vítor, Taha (46. Tzedek), Kabha, Goldberg - Sallalich (79. Yosefi), Bareiro, Josué (89. Keltjens), Acolatse (89. Varenne) - Agudelo (70. Meli).

Slavia: Kolář - Kúdela, Hovorka, Bořil - Malinský (58. Masopust), Traoré (46. Stanciu), Oscar (90. Sima), Ševčík (75. Lingr), Provod - Tecl (58. Kuchta), Musa.

Tabulka skupiny C

1. Leverkusen 1 1 0 0 6:2 3
2. Beer Ševa 1 1 0 0 2:1 3
3. Slavia 1 0 0 1 1:3 0
4. Nice 1 0 0 1 2:6 0

V zápasech hraných od devíti večer nastoupily na domácích trávnících Liberec a Sparta. Prvně jmenovaný tým hostil belgický Gent.

V úvodu liberečtí přežili několik velkých šancí a celkově ustáli tlak soupeře. Nakonec to byli domácí, kteří díky gólu Hilála v 29. minutě vstřelili úvodní gól. Ten nakonec byl v zápase jediný, tedy vítězný.

"Gent je skvělý mančaft, rychlostně vybavení hráči, individuality, které umí jeden na jednoho. Skvělí jsou i ve vzdušných soubojích, ale naši kluci to zvládli. Velmi těžký soupeř. Víme, že k fotbalu patří štěstí, za tím jsme si dnes šli. Jdeme si pro něj celou dobu a dnes se nám to vrátilo. Párkrát nás podržel Filip (Nguyen) skvělými zákroky a proměnili jsme jednu ze svých tří šancí. Dočkali jsme se vítězství, krásná odměna. Oni byli před zápasem trochu namistrovaní. Měli výhrady k trávníku, který je podle mě fantastický. Chtěli si odvézt tři body, trochu shazovali kvalitu našeho mančaftu. Ale my respektujeme jejich kvalitu, víme, že jsou to skvělí fotbalisti. Věděli jsme, že uhrát výsledek s takovým týmem můžeme jen absolutní týmovou prací,“ řekl v hodnocení po zápase trenér Pavel Hoftych.

FC Slovan Liberec - KAA Gent 1:0 (1:0)

Branka: 29. Hilál. Rozhodčí: Schuettengruber - Brandner, Steinacher (všichni Rak.). ŽK: Beran - Marreh, Jaremčuk, Hanche-Olsen. Bez diváků.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Jugas, Tijani, Mikula - Hromada (79. Chaluš), Mara - Pešek (68. Matoušek), Beran (57. Sadílek), Mosquera - Hilál (58. Rabušic).

Gent: Roef - Castro-Montes, Ngadeu, Hanche-Olsen, Fortuna (87. Plastun) - Marreh - Bukari, Kums, Botaka (77. Niangbo) - Kleindienst (77. Depoitre), Jaremčuk.

Tabulka skupiny L

1. Hoffenheim 1 1 0 0 2:0 3
2. Liberec 1 1 0 0 1:0 3
3. Gent 1 0 0 1 0:1 0
4. CZ Bělehrad 1 0 0 1 0:2 0

Ve stejnou dobu hrála na pražské Letné Sparta, která se vrátila do Evropské ligy po čtyřech letech zápasem s aktuálním lídrem francouzské nejvyšší soutěže – Lille.

Hosté mohli vstřelil branku hned po půl minutě hry, ale útočník David v koncovce selhal. Stejně jako ve všech svých dalších příležitostech v utkání. Jeho mužstvu to ale vadit nemuselo.

Již ve 23. minutě byl vyloučen Ladislav Krejčí mladší za stažení protihráče. Na post stopera se tak stáhl navrátilec David Pavelka, jenž nastoupil za Spartu poprvé od svého návratu z Turecka.

Lille dal jednobrankové vedení na konci prvního poločasu Yazici střelou do šibenice. Ihned po přestávce se letenskému týmu podařilo srovnat po perfektní akci a přesném zakončení kapitána Dočkala.

Ovšem v oslabení nedokázala Sparta v dalším průběhu zápasu udržet alespoň remízu. Další dva góly přidal Yazici a jednou se trefil Ikoné. Lille tak vyhrálo na Spartě 4:1.

„Hráčům jsem poděkoval, protože i přes nepříznivý výsledek se snažili a z toho pohledu jim nejde nic vytknout," řekl na videokonferenci trenér Sparty Václav Kotal. "Kromě začátku, kdy nás soupeř překvapil, tak jsme dobře kombinovali, dostali jsme se do hry, ale vyloučení to celé zhatilo," dodal.

AC Sparta Praha - Lille 1:4 (0:1)

Branky: 47. Dočkal - 45.+1, 60. a 75. Yazici, 66. Ikoné. Rozhodčí: Strukan - Parica, Jakšič (všichni Chorv.). ŽK: Heča, Sáček, Dočkal - Botman, Bradarič, Sanches, Bamba. ČK: 23. Ladislav Krejčí II (Sparta). Bez diváků.

Sparta: Heča - Sáček (90. Minčev), Lischka, Ladislav Krejčí II, Hanousek (90. Vitík) - Trávník (78. Karabec), Dočkal, Pavelka - Vindheim, Juliš (46. Hložek), Moberg-Karlsson (74. Polidar).

Lille: Maignan - Pied, Fonte, Botman (78. Soumaoro), Bradarič (63. Mandava) - Ikoné, Xeka, Soumaré, Bamba (78. Arajúo) - Yazici (80. Weah), David (63. Yilmaz).