16. 8. 2019

EL: Sparta, Plzeň i Boleslav končí ve třetím předkole

Všichni tři čeští zástupci ve třetím předkole Evropské ligy končí. Fotbalisté Sparty, Plzně i Mladé Boleslavi ve čtvrtečních odvetách neuspěli a v právě začínající sezóně končí na evropské scéně hned na samém začátku.

Plzeň po porážce 0:1 v Belgii vypadla kvůli menšímu počtu vstřelených branek na soupeřově hřišti. Měla přitom obrovskou převahu, ale z mnoha šancí až v 81. minutě Michael Krmenčík vyrovnal stav dvojutkání.

V prodloužení reprezentační útočník skóroval podruhé, soupeř ale i bez vyloučeného Abdoulayeho Secka dokázal snížit. Ve 113. minutě poslal belgický tým do závěrečného čtvrtého předkola střídající Dieumerci Mbokani. Svěřenci Pavla Vrby budou chybět v základní skupině evropských pohárů teprve podruhé za posledních devět let.

Sparta, která před týdnem na Letné promarnila dvoubrankové vedení a jen remizovala 2:2, v Trabzonu prohrávala od 11. minuty po zásahu Alexandera Sörlotha. V 78. minutě vyrovnal Adam Hložek, ale deset minut na to dostal červenou kartu Srdjan Plavšič a připravil hosty o šanci na zvrat.

V sedmé minutě nastavení ještě naděje na zázrak udržel brankář Florin Nita, který zlikvidoval pokutový kop, ale chvíli na to ho po rychlém brejku překonal český obránce Filip Novák. Sparta tak stejně jako v předchozích dvou sezonách vypadla hned na úvod kvalifikace. Ve skupině evropských pohárů si naposledy zahrála před třemi lety.

V Mladé Boleslavi zápas směřoval k opětovné remíze 0:0 a do prodloužení, ale o triumfu rumunského celku rozhodl v první minutě nastavení střídající Ionut Pantiru. Od 75. minuty Středočeši hráli bez vyloučeného Antonína Křapky.

Středočeši vypadli v předkolech Evropské ligy posedmé za sebou, už pošesté nepřešli třetí kvalifikační kolo.

Čest českého fotbalu bude v pohárové Evropě hájit už jen mistrovská Slavia. O Ligu mistrů si zahraje 20. a 28. srpna proti rumunské Kluži. V případě neúspěchu v play off bude klub z Edenu hrát v základní skupině Evropské ligy.

FC Viktoria Plzeň - Royal Antverpy 2:1 po prodl. (1:0, 0:0)

Branky: 81. a 97. Krmenčík - 113. Mbokani. Rozhodčí: Massa - Giallatini, Di Iorio (všichni It.). ŽK: Mihálik, Hrošovský - Jukleröd, Haroun, Bolat, Seck, Lamkel Zé, Bölöni (trenér). ČK: 101. Seck. Diváci: 9717. První zápas: 0:1, postoupily Antverpy.

Trabzonspor - AC Sparta Praha 2:1 (1:0)

Branky: 11. Sörloth, 90.+8 Novák - 78. Hložek. Rozhodčí: Kehlet - Hummelgaard, Sörensen (všichni Dán.). ŽK: Parmak, Mikel - Plavšič, Krejčí. ČK: 88. Plavšič. První zápas: 2:2, postoupil Trabzonspor.

FK Mladá Boleslav - FCSB 0:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Pantiru. Rozhodčí: Lardot - Lemaire, Devillers (všichni Belg.). ŽK: Křapka, Fulnek - Cristea, Tanase, Soiledis, Coman, Planič. Diváci: 4695. První zápas: 0:0, postoupil FCSB.