3. 5. 2021

F:L: Slavia oslavila titul výhrou 5:1 nad Plzní, Sparta v Liberci remizovala 2:2

Fotbalisté Slavie ve šlágru 30. kola první ligy deklasovali Plzeň 5:1. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského tak doma ve velkém stylu oslavili třetí titul za sebou, který jim už před výkopem zajistila odpolední remíza pražského rivala Sparty 2:2 v Liberci.

Jablonec porazil Olomouc 3:1 a upevnil si druhé místo. Teplice hrály bez branek se Zlínem, Pardubice remizovaly 2:2 s Karvinou.

V prvním poločase v Edenu skórovali Tomáš Holeš a vlastním gólem Filip Kaša, předtím neproměnil penaltu domácí Simon Deli. Krátce po změně stran přidal třetí branku Slavie Mick van Buren. Za Viktorii snížil Miroslav Káčer, ale domácí triumf ještě zvýraznili Alexander Bah a střídající Nicolae Stanciu.

Slavia získala sedmý český a v součtu s Československem 21. mistrovský primát. "Červenobílí" nadále jako jediní drží neporazitelnost v ligové sezoně. Rekordní šňůru bez prohry v nejvyšší soutěži protáhli už na 42 utkání. Plzeň nebodovala poprvé po 10 kolech a zůstala na pátém místě neúplné tabulky, ale má k dobru dohrávku na Spartě.

Liberec poslal do vedení po půlhodině hry Jakub Pešek, který se prosadil i na začátku druhé půle. Pešek potom odmítl šanci na hattrick a sparťané v 67. a 68. minutě zásluhou střídajícího Davida Moberga Karlssona a Adama Hložka srovnali. Letenští v lize nevyhráli popáté za sebou a na druhý Jablonec z třetí pozice ztrácejí tři body. Šestý Slovan doma v nejvyšší soutěži nezvítězil potřetí po sobě.

Jablonci úvod nevyšel. Ve 13. minutě otevřel skóre Radek Látal a po sedmi minutách byl vyloučen domácí Miloš Kratochvíl za dvě žluté karty. Před pauzou ale z penalty srovnal Ivan Schranz, jenž v 65. minutě otočil stav. Slovenský útočník skóroval potřinácté v ligovém ročníku a v tabulce střelců se dotáhl na vedoucího slávistu Jana Kuchtu. Chvíli po Schranzovi se trefil i Martin Doležal. Jablonec 10 kol po sobě bodoval, z toho osmkrát zvítězil. Olomouc je desátá.

Souboj patnáctých Teplic se čtrnáctým Zlínem nabídl jen minimum zajímavých momentů. "Skláři" v lize nezvítězili poosmé za sebou a v tabulce dál drží čtyřbodový náskok na sestupové příčky, Zlín přerušil sérii šesti porážek. Severočeši podruhé za sebou remizovali 0:0 a neskórovali ve čtvrtém soutěžním duelu v řadě. Díky ztrátě Teplic udržela poslední Opava teoretickou naději na záchranu.

V Ďolíčku poslal Karvinou do vedení Kristi Qose ve 32. minutě proměněnou penaltou, vzápětí vyrovnal Pavel Černý. Po změně stran otočil stav Cadu z pokutového kopu, ale poslední slovo měl v 80. minutě hostující Lukáš Bartošák. Sedmé Pardubice neprohrály popáté za sebou, což je pro ligového nováčka nejdelší série v nejvyšší soutěži. Slezané bodovali po předchozích dvou porážkách a v tabulce jsou dvanáctí.

Na zápasy první ligy se v sobotu a dnes poprvé od 4. října v omezené míře vrátili fanoušci, kluby při dodržení hygienických opatření mohly z 10 procent zaplnit hlediště. Nejvyšší návštěva víkendu byla na Slavii, kam mohlo přijít oslavit titul 1486 diváků.