9. 5. 2018

Fotbalisté Slavie a Jablonce se utkají o triumf v domácím poháru

Fotbalisté pražské Slavie a Jablonce se utkají večer o vítězství v domácím poháru MOL Cupu. Úřadující ligový mistr z Edenu postoupil do finále poprvé po 16 letech a bude usilovat o osmý triumf, Severočeši pohár vyhráli zatím dvakrát.

Oba týmy mají nakročeno do evropských pohárů i z ligy. Slavia figuruje tři kola před koncem soutěže na druhé příčce, která znamená kvalifikaci Ligy mistrů, a ztrácí šest bodů na vedoucí Plzeň, Jablonec je čtvrtý.

Vítěz finále si zajistí postup do základní skupiny Evropské ligy (EL). Pokud se však umístí v lize na příčkách zaručujících Ligu mistrů, půjde přímo do skupiny EL třetí tým z ligy, což je aktuální především u Slavie. V případě, že se vítěz finále udrží v lize mezi nejlepší čtyřkou, čeká kvalifikace EL i pátý tým z ligy.

Slavia od roku 1994 vyhrála všechna tři pohárová finále v letech 1997, 1999 a 2002 a stoprocentní úspěšnost by Pražané rádi udrželi. "Pro Slavii je to finále po 16 letech, pro mě osobně poprvé. Motivace pro mě ani pro tým nemůže být větší. Hrajeme o týmovou trofej a to je pro mě ve fotbale nejvíc, co může být. Pro to každý fotbal děláme, abychom skončili někde první, něco vyhráli," řekl slávistický kouč Jindřich Trpišovský.

 

Zatímco Pražany čeká od roku 1994 teprve čtvrté finále, Jablonec už osmé. "Bude to panna, nebo orel. Buď vyhrajete a jste v Evropě, nebo prohrajete a o poraženém nikdo neví. Jsme rádi, že jsme ve hře o Evropu v obou soutěžích. Ten pohár je něco navíc, protože se můžete dostat rovnou do skupiny Evropské ligy," podotkl jablonecký trenér Petr Rada.

"Hrajeme o to, abychom se s Jabloncem poprvé v historii dostali do základní skupiny v Evropě. Pro nás pro Jablonec je to asi poprvé, kdy jsme až takhle blízko. Uděláme vše pro to, abychom se do skupiny dostali. Takže pro nás je to buď zápas úspěchu, nebo neúspěchu," řekl na předzápasové tiskové konferenci jablonecký kapitán Tomáš Hübschman.

Půjde o souboj dvou nejlepších týmů jara. Jablonec prohrál v tomto roce jediný z 13 soutěžních zápasů, Slavia zase už 363 minut neinkasovala a na finále se naladila sobotní výhrou 2:0 ve šlágru s Plzní.

"Musíme se připravit mentálně i běžecky stejně jako na zápas s Plzní a podat podobný výkon se stejným drajvem," uvedl Trpišovský. "Čeká nás jeden z nejtěžších soupeřů z ligy. Slavia je úřadující mistr, takže si musíme dát pozor úplně na všechno. Slavia je nepříjemná, po 16 letech chce vyhrát pohár, ale my také chceme trofej," doplnil Rada.

Posledních pět vzájemných zápasů skončilo remízou a Jablonec se Slavií už pět let a devět utkání neprohrál. "Jablonec má kvalitu velkou. Chtějí hrát fotbal a není to nějaké nakopávání. Hrají na dva útočníky, jednoho silovějšího a druhého rychlého, musíme oba uhlídat. Na jaře se jim daří, takže si budou určitě věřit," dodal slávistický záložník Josef Hušbauer.

Finále na vyprodaném mladoboleslavském stadionu začne ve středu ve 20:15 v přímém přenosu ČT sport a na utkání bude dohlížet i videorozhodčí.