10. 6. 2015

FOTO: Měsíc náborů rozdával radost také hendikepovaným dětem

Akce v rámci Měsíce náborů pro hendikepované děti proběhla ve Zlíně pod záštitou FAČR a hnutí Speciálních olympiád. Celé akce se zúčastnilo na 80 dětí, mezi kterými byly zdravé děti z místní Základní školy, ale přibližně také polovina dětí s různým mentálním postižením ze Speciální školy ve Zlíně.

Po celé Evropě v termínu od 30. 5. do 6. 6. probíhal společný projekt členských států UEFA a Speciálních olympiád s názvem Evropský týden fotbalu. Tato akce je zaměřena na podporu sportu dětí, mládeže a dospělých osob s mentálním postižením. Konalo se více, než 450 akcí v 50 členských zemích. Na pořádání týdne spolupracují také národní fotbalové asociace, ligy a jednotlivé sportovní kluby. Celosvětové hnutí speciálních olympiád je právě ve stádiu vrcholících příprav na Světové hry letních olympiád, které se uskuteční na přelomu července a srpna v americkém Los Angeles. Více, než 7000 sportovců ze 177 zemí bude společně soupeřit v celé plejádě letních sportů – mimo jiné i v kopané.V České republice se uskutečnilo několik akcí směřujících pozornost na tuto problematiku. 30. června byla akce zahájena na stadiónu SK Slavia Praha, kde se zúčastnil reprezentační tým Speciálních olympiád na zápase posledního kola se Slováckem. Po slavnostním přivítání na stadiónu a promoakci následovalo sledování utkání a také prohlídka celého zázemí stadiónu Eden. O prvním víkendu se také uskutečnilo v Tuchořicích soustředění tohoto týmu.4. června se ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky konalo sportovní dopoledne v rámci Měsíce náborů a projektu Můj první gól. Na hřišti se společně sešlo více, než 80 dětí s mentálním postižením i bez něj. Prostřednictvím společných fotbalových i sportovních aktivit došlo k přirozenému, vzájemnému poznávání a propojení dětí. Do akce se zapojil Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola ve Zlíně a Základní škola Slovenská Zlín a byla zaměřena zejména na mladší děti. Celou akci připravil ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky Sportovní klub Duha Zlín a studenti Gymnázia a Jazykové školy ve Zlíně.„Děkujeme fotbalové asociaci za mimořádnou podporu směřující k našim aktivitám v rámci Speciálních olympiád. Věříme, že kopaná může přirozeně spojovat svět osob s postižením i bez něj a vzájemně je obohacovat. Je to zcela konkrétní důkaz toho, že fotbalová asociace se věnuje fotbalu i v neprofesionální formě a za to jí patří velké poděkování", uvedl David Bělůnek, ředitel sportu kopaná Českého hnutí speciálních olympiád.

„Fotbalová asociace se samozřejmě snaží v rámci Grassroots programu podporovat fotbal opravdu pro všechny. Tato akce byla skvělou příležitostí, jak propojit zdravé děti s těmi, které mají nějaké mentální postižení, a po celou akci bylo možné vidět, že sport dokáže spojovat opravdu všechny. Děti si akci moc užily, byla na nich vidět snaha, radost, nadšení a hlavně a bylo jedno, o které děti se jedná, chvílemi ani rozdíly nebyly znát. Jsme rádi, že jsme mohli tuto krásnou akci podpořit a na závěr vidět i velkou radost, kdy jsme vítěze jednotlivých soutěží obdarovali lístky na blížící se Mistrovství Evropy do 21 let na utkání v nedalekém Uherském Hradišti. Ve spolupráci s hnutím Speciálních olympiád budeme určitě nadále pokračovat, abychom i dětem s určitým hendikepem pomáhali sportovat a zažívat v životě i takovéto příjemné chvíle“, dodal Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.Celý týden se uzavřel v moravském Holešově, kde se splnil velký sen sportovce Zdenka Dvořáka – fotbalisty ze Zlínské pobočky Naděje, který je sportovně aktivní ve fotbalovém klubu SK Duha Zlín. V sobotu 6. 6. 2015 se na stadionu Na Střelnici v Holešově uskutečnil rozlučkový zápas se Zdeňkem Grygerou, bývalým hráčem České fotbalové reprezentace. Zápas to byl vskutku výjimečný na trávníku byly k vidění výkony Novosada, Jankulovského, Ujfalušiho, Heinze a dalších. Zápas se pokusil svým výkonem ovlivnit i Zdeněk Dvořák, klient chráněného bydlení NADĚJE Zlín. V národním dresu s číslem 2 dal Zdeněk krásný gól a jeho výkonu tleskal celý stadion. Po zápase proběhlo velké focení a autogramiáda. Bývalý reprezentant Zdenek Grygera je osobním podporovatelem tohoto sportovce na hrách v Los Angeles.

 

 

Měsíc náborů pro hendikepované děti

Dokument

17. 7. 2015

Informační prezentace - Měsíc náborů