1. 7. 2020

Jaroslav Vejvoda - nenápadný sběratel titulů

Dne 1. července 2020 je to sto let, co se v Praze narodil Jaroslav Vejvoda. Muž, který se výraznou měrou zapsal jako hráč a později ještě více jako trenér do našeho klubového fotbalu. Své místo má ale i na reprezentačním poli.

Byl odchovancem SK Břevnov, kde začal v deseti letech, pak zamířil do SK Elektrické podniky Praha, kde si ho vyhlédla Sparta Praha. Její dres oblékal v protektorátní lize od svých dvaadvaceti let a za šest ročníků nastřílel 58 branek, získal tři tituly a dvě druhá místa, a také třikrát tak zvaný Český pohár, který se začal hrát v roce 1940 a skončil jako Pohár osvobození v roce 1946.

Poté přes krátkou epizodu v Dynamu Praha odešel do Vítkovických železáren (TJ VŽKG), které spolu s Pepi Bicanem dovedli do první ligy. Za tři roky přidal v jejich dresu v nejvyšší soutěži dalších 21 gólů a ve 34 létech začal ve Vítkovicích trenérskou kariéru. Po čtyřech letech se posunul na dva roky do Baníku Ostrava a tam si ho v roce 1960 vyhlédla Dukla Praha.

Jaroslavu Vejvodovi se v Dukle podařilo vytvořit jeden z nejlepších klubů tehdejší Evropy, za pět a půl roku Vejvodova působení slavila Dukla čtyři mistrovské tituly, získala dvakrát Československý pohár a především se proslavila v USA, kde v roce  1961 vyhrála Americký pohár a pak jej ještě třikrát za sebou obhájila a porážela takové kluby jako Everton FC, Espanyol Barcelona, West Ham United i s budoucími mistry světa Moorem a Petersem.

Poté odešel Jaroslav Vejvoda do Polska, kde vedl Legii Varšava a šířil dobré jméno české trenérské školy, svůj klub dovedl k polskému titulu.

Jaroslav Vejvoda si pak ještě trenérská štace zopakoval, od roku 1969 do 1973 vedl Duklu Praha, pak další dva roky znovu Legii Varšava, aby se v roce 1975 vrátil naposledy na Julisku k Dukle a přidal s ní další dva tituly a jedno druhé místo.

Rudolf Kocek bývalý předseda Dukly z dob Vejvodova působení o něm ještě před rozdělením Československa řekl: „Spočítáme-li všechny mistrovské tituly, k nimž dovedl mužstva, která trénoval, když k tomu připočteme i množství hráčů, kteří se pod jeho vedením prosadili do reprezentace, vyjde nám, že Jarda Vejvoda je nejúspěšnějším trenérem československé fotbalové historie!“

Jednou si Jaroslav Vejvoda zahrál v reprezentačním dresu a dokázal vstřelit branku Maďarsku v roce 1951. V roce 1970 byl přechodně trenérem našeho reprezentačního družstva spolu s Antonínem Rýgrem a Michalem Vičanem.

 V roce 1980, 30. června, v předvečer svých šedesátých narozenin odešel do důchodu. „Nepřesluhoval“ ani den navíc a užíval si odpočinku na své chatě v milovaných Vonoklasech u Prahy. Muž, který nenápadně sbíral mistrovské tituly, tři jako hráč a osm (podílel se totiž z poloviny na titulu 1966) jako trenér, zemřel 28. července 1996, krátce po skvělém úspěchu české reprezentace na EURO v Anglii.