12. 5. 2016

Komise rozhodčích vyřadila Pilného a Jecha

Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila z listiny pro profesionální soutěže Marka Pilného a Jiřího Jecha, kteří se podíleli na řízení středečního ligového duelu mezi Příbramí a Slavií Praha pod vlivem alkoholu. Oba přijdou o licenci pro sudího a jejich proviněním se bude zabývat disciplinární komise.

"Zažil jsem toho ve fotbale hodně, ale tohle překonalo všechno. Mám povahu řešit věci diplomaticky, ale tentokrát jsme i já požádal prostřednictvím hlasování per rollam ostatní členy výkonného výboru o mimořádné hlasování, abychom dali podnět disciplinární komisi kvůli znevážení jména fotbalu," řekl novinářům předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Tito jednotlivci svým bezohledným chováním poškodili tisíce slušných hráčů, funkcionářů i rozhodčích. Oni nebyli podnapilí, oni byli opilí. Když jsem dnes předstoupil před rozhodčí, řekl jsem, že je škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí. To znamená ztráta členství ve FAČR. To by měl být konec té akce," dodal Pelta s tím, že ale nechce rozhodnutí disciplinárky předjímat. Komise má zasedání v pátek a nejspíš s oběma sudími zahájí řízení.  

Hlavní rozhodčí středečního utkání Emanuel Marek, asistenti Pavel Vlasjuk a Petr Caletka a druhý brankový sudí Ondřej Pechanec mají pozastavenou delegaci do konce sezony. "Podle našeho názoru neudělali vše pro to, aby se pokusili té vzniklé situaci zamezit. V dalším ročníku o jejich zařazení na nominační listinu rozhodne předpokládaná nová komise rozhodčích," řekl předseda komise rozhodčích Miroslav Tulinger.

"Ti dva, co byli napití, pro nás už neexistují. A ti, co tomu nezabránili, jsou dočasně vyřazeni z listiny a musí se modlit, jestli se na podzim objeví na listině. Opatření jsou dostatečně rázná," uvedl Pelta.

Naopak delegáti utkání Lubomír Martinec a Pavel Drahoš potrestáni nebyli. "Celou situaci poměrně slušně popsali a řešili už v průběhu utkání. Pozvali například policii, aby provedla dechovou zkoušku rozhodčích. Nemyslíme, že by udělali zásadní chybu," uvedl Tulinger.

Podle Pelty je třeba přistoupit k úpravě řádů, aby delegáti utkání měli u sebe tester na alkohol a případně mohli u rozhodčích provést dechovou zkoušku. "Musíme těmto situacím v budoucnu předejít," dodal Pelta.