23. 12. 2021

Memoriál V. Marečka už je v semifinále

Memoriál Vlastislava Marečka, který nese jméno skvělého člověka a trenéra, dospěl do semifinálových skupin. Turnaj mladšího dorostu, tedy kategorie do 16 let, organizuje Komise mládeže Fotbalové asociace České republiky.

Memoriál Vlastislava Marečka je turnaj určený pro družstva mladšího dorostu, kterého se zúčastňuje 40 týmů. Již 14. ročník celosezónní soutěže se momentálně nachází v semifinálové části, v nichž už je pouze 16 nejlepších celků.

Ty jsou rozřazeny do 4 skupin po 4 týmech. Semifinalisté mají za sebou první zápasy a další je čekají v lednu, únoru i březnu. Finálová část, které se zúčastní jen 4 vítězové skupin, bude v jarních měsících hostit pražský Strahov.

„V tomto kovidovém období, kdy se vše ruší, všichni jsou v karanténách a soutěže se nehrály, je Memoriál Vlastislava Marečka jedna z možností, jak hrát mistrovská utkání. Navíc mě pan trenér Mareček trénoval kdysi v mládežnických reprezentacích, takže je to pro mě i osobní. Beru tento turnaj hodně vážně, protože má velký význam,“ pochvaluje si memoriál David Střihavka, trenér Slavie U16.

„Myslím, že je to dobrá věc, protože takové těžké zápasy, jako jsme odehráli třeba na Slavii, potřebujeme, jelikož jich v soutěži moc nemáme. Mělo by se do budoucna uvažovat o tom, aby i kategorie U16 měla celostátní ligovou soutěž jako sedmnáctka. Ale Memoriál Vlasty Marečka je opravdu dobrý turnaj, protože nám dává konfrontaci s těmi nejlepšími,“ přidává se Radek Slončík, trenér Baníku Ostrava U16.

 

V jednom ze semifinálových klání, duelu Slavie s ostravským Baníkem, vyhrál pražský tým vysoko 6:1. Toto utkání mělo ale i jiný náboj. Na lavičkách obou týmů se totiž v roli trenérů setkali bývalí spoluhráči z Baníku Ostrava. Někdejší obávaný ligový útočník David Střihavka a baníkovská legenda Radek Slončík.

„Věděl jsem, že Radek trénuje šestnáctku, hned před zápasem jsme se potkali a prohodili jsme pár slov. Je strašně dobře, že jsou bývalí hráči jako Radek Slončík u mládeže, protože mají klukům co dát. Jsem rád, že jsem Radka viděl osobně. Vzpomínám na období, kdy jsme spolu hráli a byl to perfektní fotbalista,“ svěřuje se Střihavka.

„S Davidem jsme si říkali, že ten čas hrozně letí. Že už jsme oba na trenérské lavičce a že už je to dávno, co jsme byli spolu v Baníku,“ usmívá se osmačtyřicetiletý Slončík.

Jak Slončík, tak Střihavka po skončení hráčské kariéry netušili, že se budou věnovat trénování. Práce s mládeží ale oba naplňuje.

„Jasné jsem to neměl, po konci kariéry jsem měl hluché místo a nevěděl jsem, co budu dělat. Ale když můj kluk začal s fotbalem, tak jsem ho jako pětiletého začal trénovat a začalo mě to bavit. Postupně jsem se dostal až do dorosteneckých kategorií a do Slavie. Ta práce tady je skvělá a hrozně mě baví,“ vysvětluje Střihavka (38 let), někdejší útočník Blšan, Baníku, Plzně či anglického Norwiche.

To Radek Slončík si vyzkoušel i roli sportovního manažera A-týmu Baníku, nyní působí ve slezském klubu jako trenér kategorie U16 a také v roli sportovního manažera mládeže. „V klubu se starám i o přestupy a tak, ale více jsem trenér. S kluky mě to hodně baví, ale po dnešku jsme zklamaný,“ smutní po prohře 1:6 ostravský patriot, mistr ligy s Baníkem z roku 2004 a sedmnáctinásobný český reprezentant.

Na Memoriálu Vlastislava Marečka se každoročně objeví spousta zajímavých hráčů. Platí to i o mladších dorostencích Slavie a Baníku. V obou týmech se objevili reprezentanti do 16 let jako Bohuslav Musil, Alex Honajzer, Jimmy Perrete (všichni Baník), nebo František Herák, Dylan Jakub Harvey, Stefan Jovanoski (všichni Slavia).

„Vnímám, že tento ročník je šikovný. Je tam spousta hráčů, kteří mají kvalitu, spousta reprezentantů, což nám přináší radost a je to ocenění naší práce,“ zmiňuje Střihavka. „Talenty v týmu máme, ale je to ještě hrozně dlouhá cesta. Ta dřina a odříkání je velké, a ne všichni kluci to zvládnou. Nemají všichni takový chtíč a berou to na lehkou váhu, když budou makat, čeká je lepší budoucnost,“ uzavírá Slončík.

Semifinále MVM 2021/2022

Skupina A Skupina B
   
FK Teplice - Slezský FC Opava 2:2 (0:1) CU Bohemians Praha - FK Pardubice 1:1 (0:0)
Viktoria Plzeň - Slezský FC Opava 7:2 (4:1) FK Dukla Praha - FC Zbrojovka Brno 2:4 (1:3)
FK Teplice - FC Slovácko 4:2 (2:0) FK Dukla Praha - FK Pardubice 2:4 (2:2)
Viktoria Plzeň - FC Slovácko 0:2 (0:2) FC Zbrojovka Brno - CU Bohemians Praha 6:3 (3:1)

 

Skupina C Skupina D
   
FC Hradec Králové - SK Slavia Praha 2:4 (1:4) SK Dynamo České Budějovice - AC Sparta Praha 1:6 (1:3)
FC Baník Ostrava - FC Hradec Králové 4:0 (0:0) SK Sigma Olomouc MŽ - AC Sparta Praha 1:4 (1:2)
SK Slavia Praha - FC Baník Ostrava 6:1 (1:1) AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc MŽ 2:2 (1:1)
  FC Zlín - AC Sparta Praha 1:7 (1:1)
  SK Sigma Olomouc MŽ - FC Zlín 2:3 (2:2)