První vážný moment finálového zápasu přišel po deseti minutách hry, kdy si Jan Kalabiška zaběhl na centr za obranu a sparťanský obránce Suchomel jej fauloval, rozhodčí nařídil penaltu, kterou proměnil nejlepší střelec domácího mužstva Václav Jurečka. Slovácko tak šlo do vedení velmi brzy.

Necelé dvě minuty poté si míč třicet metrů od branky Slovácka našel kapitán Sparty Ladislav Krejčí mladší a prudkou střelou levou nohou prověřil Nguyena v brance Slovácka. Domácí brankář míč včasným skokem k tyči stačil vyrazit na roh.

Slovácko bylo i nadále mnohem aktivnějším týmem finálového zápasu a vytvářelo si více nebezpečných situací. Jurečka obloučkem přehodil Heču, ale míč stihl vykopnout před prázdnou brankou Martin Vitík.

Svěřenci trenéra Martina Svědíka byli nebezpeční také po autových vhazováních, především z levé strany. Nakonec se ale prosadil ve 33. minutě obránce Petr Reinberk, který si ve správnou chvíli našel míč před Hečou a přesnou hlavičkou jej poslal pod břevno a zvýšil na rozdíl dvou branek. Na gól mu hlavou přihrál Václav Jurečka, jenž tak přidal k úvodnímu gólu i asistenci.

Sparta působila bezradně, ale přesto se dokázala vrátit do zápasu tři minuty před koncem prvního poločasu. Domácí sice odvrátili centr Hojera, ale míč se poté dostal k Hanckovi, který nádhernou střelou poslal míč o břevno do sítě – 1:2 z pohledu Sparty.

Zmíněný návrat Sparty do zápasu ale trval necelou minutu. Václav Jurečka si totiž zasekl míč na rohu vápna, podíval se a přihrávkou po zemi našel nabíhající Petra Reinberka, který prudkou ránou pravačkou nedal Hečovi šanci a zvýšil na 3:1. Hancko mohl těsně před koncem nastaveného času přidat druhý gól, ale tentokrát mu jeho volej uvnitř pokutového území domácí zablokovali.

"Do zápasu jsem šel pod prášky, nakonec to noha nevydržela a musel jsem vystřídat, bylo to hodně omezující. Je to nádherné a jsem na všechny pyšný, protože tým si za výhrou šel," uvedl po zápase střelec dvou branek Petr Reinberk, jenž během své kariéry hrál jen za Slovácko.

Na začátku druhého poločasu se do první šance po změně stran dostal Ladislav Krejčí, ale jeho hlavička zblízka těsně minula branku. Na druhé straně pálil zpoza vápna Cicilia, ale Heča byl připraven. Ke stejnému souboji došlo i krátce poté, kdy Cicilia v pádu zakončoval zblízka, ale Heča Spartu zachránil.

Do zajímavé střelecké pozice se dostal dvacet minut před koncem i střídající Daniel Holzer, který ale svou prudkou ránu namířil do boční sítě s přispěním teče brankáře Sparty.

Domácí fotbalisté i v závěrečné fázi zápasu hrálo velmi aktivně, nezatáhlo se a pražskou Spartu nepustilo do žádné příležitosti, díky které by hosté snížili či vyrovnali skóre. Slovácko prohrálo finále v letech 2005 a 2009, tentokrát ale na třetí pokus uspělo a slaví premiérový zisk pohárové trofeje. Pohár pro vítěze MOL Cupu předávali předseda FAČR Petr Fousek a Martin Pavlíček, manažer komunikace MOL – hlavního partnera soutěže.

Finále MOL Cupu 2021/2022: Slovácko - Sparta 3:1 (18. 5. 2022)

Ohlasy trenérů po utkání:

Martin Svědík (trenér Slovácka): "Chtěli jsme zvednout pohár nad hlavu, byl to sen. Mužstvo si za tím od začátku do konce šlo, bylo vidět, že jsme to chtěli více než Sparta. Podle mě jsme po všech stránkách byli lepší a zaslouženě jsme vyhráli. Jediný nepříjemný moment byl, když soupeř snížil na 2:1. Ale okamžitě jsme dokázali zareagovat gólem. Ve druhé půli Sparta hrozila jen ze standardek, ale jinak jsme ji do ničeho nepustili. Byli jsme na ně výborně nachystaní, nedovolili jsem jim, aby kombinovali. Sparta neměla plán B. Dnes rozhodli krajní beci. Na Kaliho (Kalabišku) byl faul před penaltou, Petr Reinberk dal dva góly. Přitom už před druhým gólem říkal, že vydrží jen do poločasu."

Michal Horňák (trenér Sparty): "Myslím, že začátek utkání byl podle očekávání. Hodně osobních soubojů, dlouhé míče, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Zásadní zlom nastal při prvním gólu, před penaltou jsme nepokryli nabíhajícího hráče za obranu. Tento a třetí inkasovaný gól určily ráz utkání. Když jsme se gólem na 2:1 dobře vrátili do utkání, během jedné minuty dostaneme na 3:1. Tím se naše šance na zvrat ještě víc ztenčila."

Finále MOL Cupu 2021/2022:

1.FC Slovácko – AC Sparta Praha 3:1 (3:1)

Branky: 11. Jurečka z pen., 33. a 44. Reinberk – 42. Hancko. ŽK: Petržela – Suchomel, Čvančara, Dočkal. Rozhodčí: Szikszay – Nádvorník, Hájek. Diváci: 7991.

Slovácko: Nguyen - Reinberk (46. Tomič), Kadlec, Hofmann, Kalabiška - Daníček, Havlík - Petržela (67. Holzer), Sadílek (90.+3 Šimko), Jurečka (85. Vecheta) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Sparta: Heča - Suchomel (68. Minčev), Vitík, Hancko, Höjer (68. Dočkal) - Souček (46. Sáček), Ladislav Krejčí II - Pešek, Karabec (46. Haraslín), Hložek - Čvančara. Trenér: Horňák.