16. 5. 2017

MOL Cup: Ve finále Opava proti Zlínu

Nečekané obsazení má finále domácího poháru MOL Cupu. O vítěznou trofej a právo startu v příští sezoně Evropské ligy se ve středu na stadionu v Olomouci utkají Zlín a překvapení soutěže, druholigová Opava.

Slezané se ve své finálové premiéře mohou stát prvním vítězem z nižší soutěže v samostatné historii, Zlínští zase touží napravit zpackané ligové jaro a navázat na pohárový triumf z roku 1970.

Pokud Manchester United vyhraje finále Evropské ligy nad Ajaxem Amsterodam, půjde vítěz českého poháru přímo do základní skupiny příštího ročníku soutěže, což by mu vyneslo prémii přibližně 70 milionů korun.

 

Opava se ve finále pokusí zlomit nepříznivou bilanci týmů z nižších soutěží, které v samostatné historii neuspěly ani v jednom z předchozích tří případů. V roce 1997 podlehla Dukla Slavii, o tři roky později Ratíškovice Liberci a v roce 2009 Slovácko Teplicím.

Slezané věří, že na ně atmosféra největšího zápasu kariéry příliš nedolehne. "Uděláme vše pro to, abychom kluky uklidnili. Ať si jdou zápas prožít a užít, aby ze sebe dokázali vydat to nejlepší. To je klíč. Pokud tohle nedokážeme a budeme mít strach nebo nějakou obavu, Zlín nás porazí," řekl pro klubový web opavský trenér Roman Skuhravý.

Opavě by měl výrazně pomoci uzdravený obránce s reprezentačními zkušenostmi Zdeněk Pospěch. "Jednoznačně. Právě z toho důvodu jsme se snažili, abychom jej na závěr sezony dali do kupy. Může to být důležitý faktor," uvedl Skuhravý, který už v minulosti získal pohár s Jabloncem jako hráč i trenér.

Zatímco Opava sedmkrát za sebou vyhrála a na třetím místě druhé ligy má stále naději na postup mezi elitu, Zlín na jaře stejně jako vloni tápe. "Ševci" v lize z posledních čtrnácti kol jen jednou zvítězili, o víkendu utrpěli ostudnou domácí porážku 0:3 se zachraňující se Jihlavou a na šestém místě tabulky už nemají šanci na pohárovou Evropu. Finále MOL Cupu tak berou jako možnost nápravy.

"Tímto zápasem můžeme sezonu trošku zachránit. A diváka nějakým způsobem přiklonit zpět, aby na podzim přišel a věřil mužstvu, že bude zase předvádět dobré výkony," uvedl zlínský trenér Bohumil Páník.

Jeho celek trápí především mizerná koncovka, za poslední tři ligová kola dal jediný gól. "Naši hráči se musí zamyslet nad svými výkony a vzpamatovat se. Jestli si někdo z nich myslí, že mávnutím kouzelného proutku začnou ve středu hrát, tak to není pravda. Je to o jejich hlavách. Musí sklopit hlavy a být pokorní. Aspoň si uvědomí, že nejsme žádným favoritem. Pokud finálové utkání zvládnou, aspoň trošku si napraví reputaci," doplnil Páník.

Finálový zápas začne v přímém přenosu ČT sport ve středu v 17:30 a olomoucký stadion by měl být vyprodaný.

Všechny informace o pohárové soutěži MOL Cup najdete na www.molcup.cz.