22. 7. 2016

MOL CUP: Změny podle evropských zvyklostí

O víkendu začne zápasy předkola domácí pohárová soutěž, nesoucí jméno MOL CUP. Po létech, kdy se hrálo podle systému, který byl odlišný od zemí s pohárovou tradicí, se vedení FAČR rozhodlo dát druhé nejvýznamnější soutěži v zemi nová pravidla, přibližující ji více evropským zvyklostem. Soutěž by tím měla získat na atraktivnosti a přilákat větší zájem fanoušků.

Nejvýraznější změnou je, že odpadají odvetné zápasy, které se hrály počínaje osmifinále. Nově je také zavedeno v případě nerozhodného výsledku prodloužení 2x15 minut, pokud nerozhodne ani to, pak přicházejí teprve na řadu pokutové kopy. Dosud rozhodovaly – a to i ve finále – rovnou penalty!

Další změnou je, že se nebude hrát podle takzvaného „pavouka“, který vznikl na základě umístění v minulém ročníku.  Kluby byly na jednotlivé pozice do hracího schématu dosazovány. Znamenalo to, že si každý mohl předem prohlédnout případné soupeře až do finále. Citelně tým trpěl prvek napínavosti, který přináší losování.

Na rozdíl od některých zemí, například Rakousko či Německo, kde se posledních 16 (osmifinále) losuje z jednoho koše a podle systému „padni komu padni“, dochází v novém českém modelu k nasazování týmů, které se umístily v předchozím ročníku v ligové tabulce nejvýše. Obdobně – na rozdíl od praxe v zahraničí – dochází v Česku k nasazení pětice klubů, která startuje v evropských pohárových soutěžích. Zatímco ligové kluby vstupují do 2. kola, pohárová pětice začíná až ve 3. kole.

Přesto jde o posun vpřed, protože od 2. kola budou soupeři losováni. Od třetího kola (posledních 32) odpadá faktor územní příslušnosti. Od osmifinále odpadá i rozdělení na licenční (1. a 2. liga) a nelicenční (ostatní) kluby. Nový model MOL CUPU vypadá takto:

Předkolo a první kolo

Účastní se povinně kluby druhé ligy (od 1. kola), dále se mohou přihlásit kluby z ČFL, MSFL, divizí a vítězové krajských pohárových soutěží.

Předkolo a první kolo losují zvlášť řídící orgány podle územní příslušnosti, tedy Čechy a Morava. Účastník nižší soutěže je vždy pořádajícím klubem, pokud jde o souboj klubů ze stejné úrovně, je pořadatel vylosován.

Druhé kolo

Účastní se povinně 11 klubů nejvyšší soutěže a 43 postupujících z 1. kola.

Los je rozdělí do 27 dvojic. Kluby jsou rozděleny do košů na licenční (I. a II. liga) a nelicenční. Každý koš je ještě rozdělen podle územní příslušnosti. Losovány budou dvojice: nelicenční klub, který se stává pořadatelem, proti klubu licenčnímu. V případě, že koš licenčních klubů zůstane prázdný, losují se dvojice z koše nelicenčních klubů, prvně vylosovaný, bude hrát doma. Znamená to, že licenční kluby na sebe v této fázi nemohou narazit.

Třetí kolo (posledních 32)

Účastní se pětice prvoligových klubů, která byla přihlášena do evropských pohárů, a 27 postupujících z druhého kola.

Odpadá faktor územní příslušnosti. Kluby jsou rozděleny do košů na licenční a nelicenční. Licenční kluby jsou rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a podle umístění v mistrovských soutěžích v minulém ročníku na nasazené a nenasazené. Nasazených je zpravidla 16. Nelicenční kluby jsou losovány proti licenčním z koše nasazených a jsou vždy pořadatelem utkání. Po vyčerpání nelicenčních klubů se losují dvojice z licenčních klubů (nasazených proti nenasazeným). Los určí pořadatele. Pokud by ve třetím kole bylo méně než 16 licenčních klubů, byly by zbývající dvojice tvořeny z nelicenčních klubů.

Čtvrté kolo (osmifinále)

Účastní se šestnáct postupujících klubů.

Odpadá rozdělení na licenční a nelicenční kluby. Účastníci jsou rozděleni do dvou košů podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a podle umístění v mistrovských soutěžích v předcházejícím ročníku. Osm nenasazených bude losováno proti osmi nasazeným. Pořadatel utkání je určen bez ohledu na to zda, jde o licenční nebo nelicenční klub i bez ohledu na nasazení.

Čtvrtfinále

Účastní se osm postupujících klubů.

Podle stejných kritérií jako v osmifinále jsou čtvrtfinalisté rozděleni na čtyři nasazené a čtyři nenasazené. Pořadatel utkání je určen bez ohledu na to, zda jde o licenční nebo nelicenční klub i bez ohledu na nasazení.

Semifinále

Účastní se čtyři postupující kluby.

Losuje se bez nasazení, pořadatelem utkání je prvně vylosovaný klub.

Finále

Postupující dvojice hraje finále, jehož pořadatelem je FAČR. Řídící soutěže vybere stadion splňující bezpečnostní kritéria. 

Termíny

Ročník 2016/17 začíná o tomto víkendu a končí finálovým duelem, který je naplánován na 17. května 2017. Termínová listina MOL CUP 2016/17:

24. 7. 2016: Předkolo
30. 7.: 1. kolo
10. 8.: 2. kolo
21. 9.: 3. kolo
26. 10.: 4. kolo
  5. 4. 2017: Čtvrtfinále
26. 4.: Semifinále
17. 5.: Finále

Rozlosování MOL Cupu

VÝSLEDKY PŘEDKOLA a veškeré další informace o MOL Cupu najdete na WWW.MOLCUP.CZ.