7. 5. 2019

Ondrášovka Cup kategorie U13 vyhrála Sparta

Prvním finálovým turnajem odstartoval už sedmý ročník Ondrášovka Cupu, který je oficiálním Pohárem mládeže FAČR kategorií U8 – U13. V Roudnici nad Labem svedlo krásné souboje 24 nejlepších týmů kategorie U13 a první vítěznou trofej získali mladí fotbalisté AC Sparta Praha, která v předchozí sezóně v konečném pořadí celý Ondrášovka Cup vyhrála.

Sparta i přes jednu porážku v celém turnaj prošla finálovými boji s obrovskou suverenitou, když dostala pouze jediný gól. Během turnaje odehrála Sparta jedenáct utkání, v nichž devětkrát zvítězila a pouze jednou remizovala a jednou prohrála.

V základní skupině A Sparta zvládla všechny své duely bez prohry a také bez inkasovaného gólu. Jediné body ztratila v derby se Slavií po remíze 0:0. Slavia se vinou prohry s Třincem 0:1 nakonec nedostala do finálové skupiny, kam postoupil právě Třinec.

Do Zlaté skupiny, ve které týmy usilují o prvenství v turnaji a také o medailové pozice, se kvalifikuje vždy osm týmů. Z každé ze čtyř základních skupin míří do medailových bojů dva nejlepší týmy, přičemž výsledek ze základní skupiny s druhým postupujícím týmem se započítává. Zlaté skupině vládla Sparta, která ji vyhrála se ziskem 18 bodů. O jedinou prážku Sparty v turnaji se ve Zlaté skupině postaralo Slovácko, které také jako jediné vstřelilo Spartě gól. Sparta absolvovala celý finálový turnaj se skvělým skóre 22:1.

 

Na druhém místě skončil FC Hradec Králové, který opět potvrdil, že s mládeží v tomto tradičním klubu dlouhodobě pracují velmi kvalitně. Ve Zlaté skupině získal Hradec o dva body méně než Sparta, když prohrál právě se Spartou a remizoval se Slováckem. Slovácko se také může chlubit výbornou prací s mládeží a obsadilo třetí místo se ziskem 13 bodů.

Slavia sice neprošla do Zlaté skupiny a skončila celkově desátá, ale odváží si alespoň vítězství ve vložené soutěži Top4Football Challenge v žonglování s míčem. Při Top4Challenge předváděl v doprovodném programu své kousky Honza Weber, který bavil všechny přítomné neuvěřitelnými kouzly s míčem.

V Roudnici měli mladí fotbalisté také možnost potkat se s fotbalovými osobnostmi Vernerem Ličkou a Jaromírem Blažkem, kteří také s Pavlem Čapkem komentovali streamované přímé přenosy. Verner Lička nastřílel v nejvyšší domácí soutěži více než 100 gólů, po kariéře se stal úspěšným trenérem a v současnosti se podílí na vzdělávání fotbalových trenérů. Jaromír Blažek patří k nejlepším českým brankářům v historii, který nejlepší fotbalové roky prožil v pražské Spartě.

„Ondrášovka Cup sleduji už delší dobu, viděl jsem i na Spartě předávání poháru pro celkové vítěze. Je super věc, že se ti kluci mohou na této úrovni konfrontovat už ve třinácti letech. Když mně bylo třináct, tak jsme hráli na škváře, a ne na trávě. Já nezažil tu menší branku, chytal jsem rovnou ve velké. Všechno se posouvá a takhle je to dobře,“ vyslovil svůj názor na Ondrášovka Cup bývalý reprezentační gólman.

Nejlepším hráčem turnaje byl vyhlášen kapitán Sparty Jan Feit. Ocenění pro nejlepšího brankáře získal Jakub Čepela z pražského Meteoru a titul nejlepšího kanonýra si sedmi góly vystřílel Tadeáš Kowalczyk ze Slovácka.

Příští finálový turnaj pro kategorii U11 hostí Hradec Králové.

ONDRÁŠOVKA CUP 2018/2019 - KATEGORIE U13 KONEČNÉ POŘADÍ

 • 1. AC Sparta Praha 18
 • 2. FC Hradec Králové 16
 • 3. 1. FC Slovácko 13
 • 4. SKP České Budějovice 10
 • 5. SFC Opava 9
 • 6. Bohemians Praha 7
 • 7. Fotbal Třinec 3
 • 8. MFK Karviná 2

TERMÍNY DALŠÍCH FINÁLOVÝCH TURNAJŮ

 • U8 Chomutov 8. - 9. 5.
 • U9 Příbram 1. – 2. 6.
 • U10 Vysoké Mýto 25. – 26. 5.
 • U11 Hradec Králové 11. – 12. 5.
 • U12 Šumperk 18. – 19. 5.

Ondrášovka Cup kategorie U13 vyhrála Sparta