15. 4. 2018

Plzeň hraje proti Spartě o klid v boji o titul

Fotbalovou ligu čeká šlágr mezi Plzní a Spartou, který může hodně napovědět v boji o titul. Viktoria se na jaře zatím trápí, a pokud by ztratila i se Spartou, může její náskok klesnout až na čtyři body. Pokud ale duel s velkým rivalem zvládne, bude mít druhá Slavia nahánění Západočechů už hodně těžké.

Plzeň na jaře získala jen šest bodů, naposledy utrpěla debakl 2:5 s Bohemians 1905. Ale rivalita se Spartou by měla být pro Viktoriány tou správnou vzpruhou, která je má nakopnout do závěru sezony. "Věřím, že nedělní zápas bude takovým odrazem k tomu, abychom se zklidnili a závěr soutěže zvládli. Chceme konečně v domácím prostředí zvítězit. Z našeho pohledu ten zápas není tolik o Spartě jako o nás," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba.

Také ve Spartě čekají, že Plzeň bude v duelu hodně namotivovaná, ale trenér Pavel Hapal věří, že jeho hráči šlágr zvládnou a potvrdí lepšící se výkony. "Přijíždí Sparta a to pro Plzeň bude velká motivace. Stejně tak ale pro nás. Musíme se dobře nachystat, koncentrovat a předvést co nejlepší výkon. Věřím, že jsme dobře připravení, povzbuzení posledním výsledkem, a já se na to moc těším. Bude to dobré utkání. Plzeň je těžký soupeř, lídr tabulky, bude favoritem. Ale jejich poslední výsledky naznačily, že dokážou prohrát," řekl Hapal.

Fotbalisté Plzně si podle záložníka Jana Kopice už vyříkali nepovedené jaro, ve kterém ze sedmi zápasů získali jen šest bodů. Západočeši věří, že jim pomůže znovu se nastartovat k lepším výkonům i zvýšená motivace pro dnešní zápas se Spartou.

"S klukama jsme si v týdnu k průběhu jara něco řekli. Chyby jsme si vyříkali. Samozřejmě to není dobré, ale Sparta je ideální soupeř pro to dokázat sobě i fanouškům, že jsme pořád dobrý tým," uvedl Kopic pro klubový web.

Největší nedostatek oproti vydařenému podzimu vidí v tom, že tým nyní nepůsobí jako jeden celek. "Musíme zlepšit týmovou kompaktnost, která nás zdobila na podzim. Hráli jsme jeden za druhého, věděli jsme o sobě, to tam teď tolik nevidíme. Chybí i trochu štěstí, ale tomu se musí jít naproti bojovností, pak vám to fotbal vrátí," řekl Kopic.

Sparta bude mít pro utkání minimální marodku, protože mimo hru je pouze lehce zraněný Lukáš Vácha. Po svalových problémech už trénuje i Costa. A tak tajenkou zůstává spíše jen to, zda bude Sparta hrát stejně jako proti Dukle na dva útočníky. "Určitě tak můžeme hrát i proti Plzni. Pak bude strašně důležité, aby jeden z útočníků dobře pokrýval středového hráče soupeře, aby nám neodskakoval. Ale to neznamená, že budeme hrát v tomto rozestavení," řekl trenér Sparty Hapal.

FC Viktoria Plzeň (1.) - AC Sparta Praha (6.)

Výkop: neděle 15. dubna, 18:00 (O2 TV Sport).

Rozhodčí: Proske - Paták, Kubr - Zelinka (video).

Bilance: 41    12-6-23    38:58.

Poslední zápas: 1:0.

Předpokládané sestavy:

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník, Hájek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela, Kolář, Kopic - Bakoš.

Sparta: Nita - Zahustel, Hovorka, Štetina, Vatajelu - Stanciu, Kulhánek, Kanga, Plavšič - V. Kadlec, Šural.

Absence: Krmenčík, Hejda (oba nejistý start) - Vácha (zranění).

Disciplinární ohrožení: Chorý (7 ŽK), Kopic, Petržela, Zeman - Šural, V. Kadlec, Hovorka, Costa (všichni 3 ŽK).

Nejlepší střelci: Krmenčík (12) - Šural (8).