2. 8. 2017

Předkolo Ligy mistrů: Slavia a Plzeň o pohárový podzim i miliony

Pražská Slavia a Viktoria Plzeň se dnes pokusí postoupit do 4. předkola Ligy mistrů, což by jim zajistilo účast v pohárové Evropě v celé podzimní sezoně a také bonus v hodnotě zhruba 150 milionů korun.

Slavii čeká od 19:00 v Borisově jeden z nejdůležitějších zápasů sezony. Pokud český šampion po úvodní domácí výhře 1:0 zvládne i odvetu 3. předkola Ligy mistrů v Bělorusku, udělá první ze dvou kroků do hlavní fáze vysněné soutěže a zároveň si zajistí podzim v evropských pohárech. Tím by Pražané splnili jeden z hlavních předsezonních cílů.
Slávisté usilují o druhou účast ve skupině Ligy mistrů, kam dosud prošli jen v roce 2007. V případě postupu přes Borisov by červenobílí měli jistotu, že i kdyby následně nezvládli závěrečné 4. předkolo, dostali by se aspoň do skupiny Evropské ligy. Zároveň by jim vyřazení běloruského mistra přineslo prémii asi 146 milionů korun.
Pražané jdou do odvety v solidní pozici, i když před týdnem mohli uhrát v Edenu i lepší výsledek. Od 20. minuty a proměněné penalty Milana Škody vedli 1:0, ale pak už další góly nepřidali. Borisov přestříleli 23:3, v odvetě však čeká jejich kouč úplně jiný obraz hry. Běloruský šampion je na svém stadionu poslední dobou prakticky neporazitelný, od konce loňského května tam prohrál jediný soutěžní zápas.

Plzeň se v dnešní odvetě 3. předkola Ligy mistrů s FCSB pokusí zajistit si postup a tím i minimálně účast ve skupině Evropské ligy. Viktoria chce navázat na úvodní remízu 2:2 z Bukurešti a uhrát výsledek, který jí přinese místo v pohárové Evropě. Předchozí dva zápasy s rumunskými soupeři však ve Štruncových sadech prohrála.
Západočeši v Bukurešti dvakrát vedli, ale na góly Michaela Krmenčíka a Jana Kopice dokázali hráči někdejší Steauy pokaždé odpovědět. Pro Plzeň to byla třetí remíza ze tří duelů v Rumunsku. Doma ale má Viktoria horší bilanci. Loni ve skupině Evropské ligy prohrála s Astrou Giurgiu 1:2, v roce 2014 doma nezvládla ani odvetu 3. předkola EL s Petrolulem Ploješt, kterému po venkovní remíze 1:1 podlehla 1:4.
Ani u jedné ztráty však nebyl staronový trenér Pavel Vrba, který Plzeň v letech 2011 a 2013 dovedl do skupiny Ligy mistrů.
Zápas začne ve 20:15. Postupující vedle jistoty základní fáze Evropské ligy získá prémii 146 milionů korun, vyřazený tým zamíří do 4. předkola EL. Oba soupeři v minulé sezoně ve 3. předkole Ligy mistrů uspěli. Plzeň vyřadila Karabach, FCSB zase pražskou Spartu.