3. 12. 2017

Premiéra videorozhodčího pomohla k potvrzení gólu Sparty

Videorozhodčí hned při premiéře v první fotbalové lize pomohl potvrdit úvodní gól zápasu mezi Spartou a Mladou Boleslaví, jelikož nebylo jasné, zda míč přešel čáru. Sparta nakonec utkání vyhrála 3:0.

Sparta byla od začátku aktivnější a už ve 12. minutě se ujala vedení. A hned byl v hlavní roli videorozhodčí Roman Hrubeš, který hlavnímu sudímu Karlu Hrubešovi potvrdil, že míč byl celým objemem za brankovou čárou. Čivičův centr totiž přeletěl Jedličku, od tyče se odrazil do gólmana a od ligového debutanta pak do branky. Rozhodčí gól okamžitě uznal a zhruba po dvaceti sekundách po poradě s kolegou verdikt potvrdil.

O dvě minuty později se domácí prosadili podruhé a postaral se o to bývalý hráč Boleslavi Zahustel, který hlavou tečoval přímý kop Vatajelua. A protože Boleslav nekladla vůbec žádný odpor, prosadila se Sparta do přestávky ještě potřetí. Ve 36. minutě se po dalším Vatajeluově centru trefil Šural.

Po přestávce hra výrazně upadla a před nejnižší návštěvou na Letné v dosavadním průběhu ligové sezony už moc šancí k vidění nebylo. Hostující Magera střílel z přímého kopu těsně nad a Přikryl poté neuspěl sám před brankářem, ani s volejem z hranice vápna.

Sparta vítězstvím zakončila nepovedený podzim, ve kterém hned v úvodu vypadla z evropských pohárů a následně nezvládla ani domácí pohár. V tabulce letenskému celku patří páté místo s odstupem čtyř bodů na třetí Olomouc i druhou Slavii. Od první Plzně dělí Spartu propastných 18 bodů.

Mladá Boleslav, které stejně jako v minulém kole chyběl nemocný trenér Dušan Uhrin mladší, se naopak nebezpečně přiblížila boji o záchranu. Od předposlední Ostravy dělí středočeský celek šest a od poslední Jihlavy sedm bodů.

"Gól bych kontroloval stejně, ale branka nebyla dosažena běžným způsobem - míč se netřepetal v síti, takže mohly vzniknout pochybnosti. Karel neměl dobrý přehled, protože mu bránil ve výhledu brankář, tak požádal o přezkoumání. Situace byla potvrzena dvojím způsobem - signalizace asistenta a video. Z hlavní kamery nešlo určit, jestli byl míč za čárou, ale měli jsme k dispozici dvě kamery zpoza branky a na základě jedné z nich jsme rozhodli," zhodnotil premiéru videa v ligovém zápase videorozhodčí Roman Hrubeš.

"Jak dlouho to trvalo, jsem neměřil, musím si to zpětně pustit a změřit čas. Ale někde jsem četl, že to bylo deset sekund a to by napoprvé bylo dobré. Vedle všech branek, které se kontrolují automaticky, jsem ještě řešil dvě situace v pokutových územích, které pokud rozhodčí vyhodnotí správně, tak se nemusí komunikovat. Bylo to v závěru zápasu centr na Mageru a souboj Plavšiče s jedním hráčem soupeře," dodal Roman Hrubeš.

AC Sparta Praha - FK Mladá Boleslav 3:0 (3:0)

Branky: 12. vlastní Jedlička, 16. Zahustel, 36. Šural. Rozhodčí: K. Hrubeš - Moláček, Flimmel - R. Hrubeš (video). ŽK: Čivič, M. Frýdek - Fabián, Jedlička, Chaluš. Diváci: 6234.

On-line test videorozhodčího, 2.12.2017

  • © LFA
  • © LFA
  • © LFA