9. 3. 2019

Reprezentant Adam Hložek nejmladším střelcem FORTUNA:LIGY

Český mládežnický reprezentant Adam Hložek, jenž patří aktuálně do výběru do 17 let, se stal nejmladším střelcem v historii české nejvyšší soutěže v 16 letech, 7 měsících a 15 dnech.

 

Svěřenec trenéra Václava Kotala z reprezentační sedmnáctky nastoupil v dresu pražské Sparty v základní sestavě proti Viktorii Plzeň a připsal svůj osmý ligový start v tomto ročníku.

A v utkání 24. kola FORTUNA:LIGY otevřel skóre zápasu v desáté minutě, kdy si naskočil na centr z pravé strany a hlavičkou poslal míč přesně k tyči.

"Samozřejmě je to pro mě velká čest a zároveň velká motivace do další práce. Dneska ten gól byl důležitý, ale důležité jsou hlavně tři body a výhra 4:0," řekl Hložek novinářům.

Při svém střídání v 81. minutě si od domácích fanoušků vysloužil bouřlivý aplaus. "Je krásný pocit, když stadion vyvolává vaše jméno, byl jsem v euforii," přiznal Hložek. "Před zápasem jsem byl docela dost nervózní, ale od toho prvního hvizdu to ze mě spadlo," dodal.

Talentovaný ofenzivní hráč v této sezoně zasáhl do osmi ligových zápasů, debut v nejvyšší soutěži si odbyl loni v listopadu na hřišti Karviné. Premiérový soutěžní gól za Spartu vstřelil Hložek v říjnovém utkání domácího poháru proti Slavoji Polná.

"Určitě jsem tolik zápasů nečekal, ale myslím, že je to odměna mé tvrdé práce. Je to pro mě čest a je to krásné," konstatoval rodák z Ivančic.

Velkou poklonu mu složil trenér Sparty Zdeněk Ščasný. "Hložek je mimořádný talent, nehraje proto, že má šestnáct, ale proto, že si to zaslouží. Od první chvíle, během podzimu, kdy jsme to blbě kousali a nehráli dobře, on byl jeden ze světlých momentů," uvedl Ščasný na tiskové konferenci. "Je stejný v trénincích i v zápasech. Ne že by neměl respekt, ale nemá strach, je sebevědomý, silný na balonu, roste z něj vynikající fotbalista," přidal kouč třetího týmu tabulky.

Nechtěl srovnávat Hložka s bývalým kapitánem reprezentace Tomášem Rosickým. Současný sportovní ředitel Sparty také zářil už jako teenager. "Jsou si podobní jenom věkem. Tom byl odlišný hráč, měl něco úplně jiného, byl typologicky jiný. Je úžasné, že v tomhle věku hraje ligu a jsem rád, že oba začali pode mnou. To je příjemné," řekl Ščasný.

Adam Hložek nechybí v nominaci trenéra Václava Kotala pro březnovou elitní fázi kvalifikace o postup na ME U17. Kvalifikace se hraje v březnu v Nizozemsku.

Nejmladší střelci v historii ligy:

  1. Adam Hložek (16 let, 7 měsíců),
  2. Tomáš Pilík (16 let, 7 měsíců),
  3. Václav Kadlec (16 let, 11 měsíců).