4. 10. 2018

Slavia podlehla Zenitu, Jablonec remizoval s Dynamem Kyjev

Fotbalisté pražské Slavie prohráli v druhém utkání základní skupiny Evropské ligy v Petrohradu 0:1. Český vicemistr vítěze Poháru UEFA a Superpoháru z roku 2008 prakticky celý zápas přehrával, v 80. minutě však z první střely domácích na branku rozhodl střídající Alexandr Kokorin. Druhý český zástupce v hlavní fázi Evropské ligy, Jablonec, remizoval s Dynamem Kyjev 2:2, když dotáhl dvougólovou ztrátu.

Slavia má po dvou zápasech na kontě tři body za úvodní domácí výhru 1:0 nad Bordeaux, Zenit o bod více stejně jako vedoucí tým skupiny FC Kodaň. Právě na stadionu dánského klubu se červenobílí představí v dalším duelu 25. října. Do jarních vyřazovacích bojů postoupí první dva týmy.

Trenér Pražanů Trpišovský při absenci hrotového útočníka vsadil na Matouška, který si odbyl pohárovou premiéru v základní sestavě Slavie. Červenobílí v lednu v přípravě v Dubaji podlehli Petrohradu 1:5, tentokrát však od úvodu předváděli v souboji lídrů svých domácích lig úplně jiný výkon.

Jako první sice zahrozil Zenit po Nabiullinově nepřesné střele ze strany, ale ve zbytku poločasu byli mnohem nebezpečnější hosté. V 21. minutě po Matouškově presinku se míč přes Zmrhala dostal ke Stochovi a jeho technický pokus brankář Luňov vytáhl na roh.

Slovenský záložník v dresu Slavie byl viditelně povzbuzený gólem z posledního ligového utkání v Ostravě a patřil k nejlepším hráčům na trávníku. Ve 24. minutě potáhl balon středem pole a ranou ze 27 metrů orazítkoval břevno. Před pauzou ještě domácí brankář vyrazil Matouškovu štiplavou střelu a Zenit vyprovázel do kabin pískot 45 tisíc diváků.

Slávisté pokračovali v dobrém výkonu i po přestávce. Stochův pokus vytáhl v 50. minutě gólman Luňov, o dvě minuty později si Matoušek položil obránce, ale radost zkazil hostům opět domácí brankář.

V 62. minutě doklepl míč do sítě domácí Driussi, ale asistent rozhodčího odmával ofsajd. Vzápětí přišly další šance Pražanů. Hušbauerovu ránu z dálky vytáhl Luňov na roh, po něm hlavičkoval Souček a na brankové čáře odvrátil Paredes. Stejný hráč ani v následné možnosti nedotlačil míč do sítě a proti Hušbauerovi krátce nato opět zasáhl domácí gólman.

Až čtvrt hodiny před koncem znovu zahrozil Zenit, střídající Kokorin však sám před Kolářem selhal. V druhé velké šanci už domácí hráč nezaváhal. Po Paredesově přihrávce postupoval z úhlu na branku a střelou po zemi rozhodl. Za tři minuty mohl odpovědět Ngadeu, Luňov však jeho hlavičku opět zneškodnil. Petrohrad neprohrál v hlavní fázi Evropské ligy ani dvacátý domácí zápas a vyrovnal rekord Sportingu Lisabon.

"Myslím, že tým může být celkově spokojený a hrdý na to, co předvedl na hřišti. Po všech stránkách to byl od nás vyspělý, komplexní výkon. Bohužel bez toho nejdůležitějšího - prosadit se v koncovce a dát nějaký gól. To jediné si můžeme vyčítat, to nás stálo body. Troufnu si říct, že první i druhý poločas jsme byli lepším týmem, vypracovali si hodně šancí. Měli jsme spoustu střel na bránu a hodně z nich volalo po gólu. U střely Stocha rozhodovaly možná dva tři centimetry, možná klíčový zákrok pak předvedl v druhé půli proti Hušbauerovi domácí brankář. Kluci hráli náročný fotbal, ale hraje se na góly a Zenit z první šance dal gól. Ukázal, že je zkušeným týmem, který dokáže dovést takový zápas k vítězství," řekl po zápase trenér Jindřich Trpišovský.

Jablonec dotáhl dvougólovou ztrátu

Fotbalisté Jablonce získali první bod v základní skupině Evropské ligy, v domácím utkání 2. kola remizovali s Dynamem Kyjev 2:2. A to i přes velmi nepovedený začátek, poté co v úvodních patnácti minutách inkasovali z kopaček Viktora Cygankova a Denyse Garmaše. Poté byli ale Severočeši aktivnější, David Hovorka po rohu snížil a deset minut před koncem vyrovnal Michal Trávník.

Jablonečtí výkonem navázali na smolnou prohru z Rennes, kde o bod přišli až v závěru gólem z penalty. V tabulce skupiny K jsou ale i tak na posledním místě o bod za Dynamem. Se čtyřmi body vede po výhře 2:0 nad Rennes kazašská Astana, kterou Severočeši budou hostit v příštím utkání 25. října.

Při historicky prvním domácím utkání Jablonce v hlavní fázi evropských pohárů zůstalo hodně míst na stadionu prázdných a i přes početní nevýhodu byli více slyšet fanoušci Dynama. A podobné to bylo na hřišti. Domácí se sice snažili hrát, ale nebezpečnější byli hosté, kteří čekali na chyby obrany. A ty přišly.

V 8. minutě nebyla obrana Jablonce kompaktní a nevyšla jí snaha vystavit Morozjuka do ofsajdu. Záložník Dynama se po kolmé přihrávce dostal za obranu a před vybíhajícím brankářem ještě posunul míč vedle sebe na Cygankova. Ten sice nezakončil důrazně, ale míč doskákal do prázdné branky dříve, než ho domácí stihli doběhnout.

Hodně nervózně působil především stoper Lischka, který v 15. minutě vyrobil další velkou chybu. Při rozehrávce "namazal" přímo nejbližšímu protihráči, Garmaš si nachystal míč na střelu a placírkou ho poslal přesně k tyči, kam Hrubý nestihl doskočit.

Severočeši se snažili z dvoubrankového manka oklepat, ale podobných chyb v rozehrávce udělali několik. Soupeř je však už potrestat nedokázal a soustředil se hlavně na bránění náskoku. Ze hry tak měli více domácí a ve 33. minutě snížili. Trávník přetáhl rohový kop až za zadní tyč, kde obrana zapomněla na Hovorku a domácí stoper střelou z voleje propálil gólmana Bojka.

Gól hru Jablonce oživil, trenér Rada hnal svěřence dopředu, ale obrana je do šancí nepouštěla. Z dálky to zkusil Trávník, ale mířil jen do středu branky. Lischka po standardce cíl netrefil stejně jako vzápětí z dobré pozice Trávník.

Klíčový hráč Jablonce se ale nakonec dočkal. Střídající Ikaunieks narazil Masopustovi, ten centrem našel Trávníka, který chytrým zakončením srovnal. Jeho střele nezabránil v cestě do branky ani obránce Pivarič, který se ho snažil vyrazit rukou.

Utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Zenit Petrohrad - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 80. Kokorin. Rozhodčí: Göcek - Eyisoy, Yilmaz (vš. Turecko). ŽK: Neto - Souček, Baluta. Diváci: 45.408.

Zenit Petrohrad: Luňov - Aňukov, Ivanovič, Neto, Nabiullin (90. Zabolotnyj) - Jerochin, Paredes, Kranevitter - Mak (64. Kuzjajev), Dzjuba, Driussi (63. Kokorin). Trenér: Semak.

Slavia: Kolář - Coufal (83. Frydrych), Kúdela, Ngadeu, Bořil - Souček - Stoch, Hušbauer, Traoré (89. Deli), Zmrhal - Matoušek (53. Baluta). Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec - Dynamo Kyjev 2:2 (1:2)

Branky: 33. Hovorka, 80. Trávník - 8. Cygankov, 15. Garmaš. Rozhodčí: Delferiére - De Neve, De Weirdt (vš. Belgie). ŽK: Holeš, Považanec - Morozjuk, Bujalskij, Pivarič.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman - Masopust (86. V. Kubista), Trávník, Považanec, Jovovič (90.+2 Sobol) - Chramosta (78. Ikaunieks). Trenér: Rada.

Kyjev: Bojko - Kedziora, Burda, Kádár, Pivarič - Sydorčuk, Bujalskij (79. Šepelev) - Morozjuk, Garmaš, Cygankov - Besedin. Trenér: Chackevič.