Londýňané rozhodli v Edenu třemi góly mezi 18. a 24. minutou, kdy se trefili Nicolas Pépé, Alexandre Lacazette z penalty a Bukayo Saka. Po změně stran se podruhé prosadil Lacazette.

Slavia si na evropské scéně zahrála čtvrtfinále popáté a počtvrté neuspěla. Do semifinále prošla jen v roce 1996, kdy účastí mezi nejlepší čtveřicí týmů v Poháru UEFA stanovila pohárové maximum českých klubů v samostatné historii. Předloni červenobílí vypadli ve čtvrtfinále s jiným londýnským klubem Chelsea.

Slavia prohrála po 23 zápasech a poprvé od prosince. Na evropské scéně doma utrpěla čtyřbrankovou porážku podruhé v historii, v roce 2009 podlehla Lille 1:5. Její dnešní vypadnutí znamená, že český fotbal bude mít v přespříští sezoně 2022/23 pouze čtyři místo stávajících pěti zástupců v pohárech.

Slavia nenavázala na předchozí dvě kola, v nichž vyřadila jiné ostrovní celky Leicester a Glasgow Rangers. Červenobílí v tomto ročníku vydělali v pohárech v přepočtu zhruba 400 milionů korun.

Slávistům stejně jako v prvním duelu v Londýně chyběli hned tři stopeři a místo ve středu obrany znovu zaujal Holeš, který poslední dobou nastupoval v záloze. Scházel mimo jiné i zadák Kúdela, jemuž disciplinární UEFA udělila desetizápasový trest za rasistickou urážku protihráče v osmifinále proti Glasgow Rangers.

Pražané po nadějné remíze 1:1 z prvního utkání chtěli co nejdéle držet čisté konto, ale úvod jim vůbec nevyšel. Od Arsenalu si nechali vnutit jeho hru a brzy prohrávali. Ve 14. minutě ještě po Sakově střele do tyče a následné dorážce Smithe Roweho videorozhodčí odhalil těsný ofsajd, ale o čtyři minuty později už se před Kolářem prosadil Pépé. Hostující křídelník navázal na branku z prvního duelu.

Ve 20. minutě fauloval ve vápně Hromada a Lacazette z penalty zvýšil. Arsenalu, kterému patří v Premier League až deváté místo, kvůli malárii chyběla útočná hvězda Aubameyang, přesto v Edenu v ofenzivě dominoval. Po dalším zaváhání slávistické obrany ve 24. minutě napřáhl Saka a střelou na přední tyč překonal Koláře. Červenobílí zažili historicky nejhorší poločas v domácím pohárovém utkání.

Trenér Trpišovský v pauze hned čtyřikrát střídal a poslal na trávník mimo jiné do pohárové premiéry i osmnáctiletého Višinského. Arsenal s přehledem kontroloval vývoj a v 77. minutě se prosadil počtvrté. Lacazette využil podklouznutí Zimy a propálil Koláře.

Pátý gól mohl dát střídající Martinelli, ale těsně minul. Červenobílí nedali Arsenalu gól ve třetím ze čtyř vzájemných duelů v soutěžích UEFA, v roce 2007 s ním venku utrpěli dosud nejvyšší debakl na evropské scéně (0:7).

Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

SK Slavia Praha - Arsenal FC 0:4 (0:3)

Branky: 21. z pen. a 77. Lacazette, 18. Pépé, 24. Saka. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Bitigen (video, všichni Tur.). ŽK: Hromada, Olayinka - Martinelli. Bez diváků. První zápas: 1:1, postoupil Arsenal.

Slavia: Kolář - Bah (46. Višinský), Holeš, Zima, Bořil (46. Oscar) - Hromada (46. Masopust) - Ševčík, Stanciu (46. Lingr), Provod, Olayinka - Kuchta (71. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Arsenal: Leno - Chambers, Holding, Marí, Xhaka - Partey (78. Cédric Soares), Ceballos - Saka (78. Martinelli), Smith Rowe (67. Alnaní), Pépé (88. Balogun) - Lacazette (78. Nketiah). Trenér: Arteta.