Slávisté utrpěli v sedmém domácím utkání této pohárové sezony první porážku. Naopak Chelsea, která v roce 2013 celou Evropskou ligu ovládla a o rok dříve triumfovala v prestižnější Lize mistrů, zvítězila v desátém z 11 zápasů v tomto ročníku pohárů.

Červenobílí, jejichž příjmy z této pohárové sezony zatím dosáhly podle vedení klubu 266 milionů korun, hrají na evropské scéně čtvrtfinále počtvrté v historii a poprvé od roku 2000. Slávistickým maximem je semifinále Poháru UEFA ze sezony 1995/96.

V jinak vyprodaném hledišti stadionu v Edenu bylo asi 1900 volných míst ve třech sektorech na severní tribuně, které uzavřela UEFA jako trest za výtržnosti v dřívějším pohárovém utkání s Genkem.

Trenér Chelsea Sarri podle očekávání výrazně zamíchal s obvyklou sestavou z anglické ligy a jen na lavičce v úvodu nechal největší hvězdu Hazarda. Slávistický kouč Trpišovský místo karetně potrestaného Součka překvapivě nasadil nedávno uzdraveného Ševčíka.

Slavia - Chelsea 0:1, UEFA Europa League, Eden, Praha

Červenobílí se favorita nezalekli a v první půli s ním hráli zcela otevřenou partii, chvílemi dokonce byli lepší. Hned ve druhé minutě hlavičkoval po centru kousek vedle Deli, poté pálil zpoza vápna Ševčík, ale trefil jen střed branky, kde stál gólman.

Chelsea vypadala zaskočená aktivním napadáním domácích. Nebezpečný byl v úvodu pouze Willian, který se také dostal do největší šance první půle. Ve 25. minutě si navedl míč na střed a napálil břevno slávistické branky.

V 59. minutě poslal Sarri na trávník střídajícího Hazarda a hned po jeho příchodu přežili slávisté dvě šance Chelsea. Nejprve po rohu v 60. minutě gólman Kolář vykopl Rüdigerovu střelu a vzápětí pálil Willian z úhlu těsně vedle.

V 69. minutě se domácí vymanili z tlaku a dostali se do brejku. Traoré jej vyřešil střelou, kterou ale brankář Arrizabalaga vytáhl. Španělský gólman se blýskl i v 80. minutě, kdy vyrazil Bořilův pokus ze strany.

V 86. minutě udeřilo na druhé straně. Po ztrátě ve středu pole nacentroval do slávistického vápna Willian a nabíhající Alonso hlavou rozhodl. Chelsea zvítězila 1:0 stejně jako na Spartě před šesti lety v Evropské lize. I tehdy dala gól až v poslední desetiminutovce a doma pak uhrála "postupovou" remízu 1:1.

Úvodní utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

SK Slavia Praha - Chelsea FC 0:1 (0:0)

Branka: 86. Alonso. Rozhodčí: Zwayer - Schiffner, Achmüller - Siebert, Stegemann (všichni Něm.). ŽK: Coufal (Slavia). Diváci: 17.484.

Slavia: Kolář - Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil - Ševčík, Král, Traoré - Stoch (64. Zmrhal) - Masopust (74. Hušbauer), Olayinka (82. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen, Rüdiger, Alonso - Kovačič (68. Kanté), Jorginho, Barkley (75. Loftus-Cheek) - Pedro (59. Hazard), Giroud, Willian. Trenér: Sarri.