2. 12. 2017

Složení základních skupin fotbalového MS 2018

Fotbalové mistrovství světa v Rusku zahájí 14. června příštího roku zápas domácího týmu se Saúdskou Arábií v moskevských Lužnikách. Rusové ve skupině A narazí ještě na Egypt a Uruguay. Rozhodl o tom páteční los v koncertní síni Kremelského paláce. Mistrovství světa se hraje od 14. června do 15. července.    

Složení základních skupin fotbalového mistrovství světa v Rusku v roce 2018: 

Skupina A: Rusko, Saúdská Arábie, Egypt, Uruguay.

Skupina B: Portugalsko, Španělsko, Maroko, Írán.

Skupina C: Francie, Austrálie, Peru, Dánsko.

Skupina D: Argentina, Island, Chorvatsko, Nigérie.

Skupina E: Brazílie, Švýcarsko, Kostarika, Srbsko.

Skupina F: Německo, Mexiko, Švédsko, Korea.

Skupina G: Belgie, Panama, Tunisko, Anglie.

Skupina H: Polsko, Senegal, Kolumbie, Japonsko.

 

Statistické zajímavosti k losu mistrovství světa ve fotbalu 2018 v Rusku: 

Skupina A:

- Rusko se ještě v dobách Sovětského svazu střetlo na MS s Uruguayí dvakrát; v roce 1962 zvítězil tým SSSR 2:1, o osm let později postoupili po výhře 1:0 po prodloužení do semifinále Uruguayci. 

Skupina B:

- Španělsko se s Portugalskem utkalo již pětatřicetkrát, naposledy v semifinále Eura 2002, kde po penaltovém rozstřelu postoupili do finále Španělé. Ti uspěli i o dva roky dříve v osmifinále MS.

- V základní skupině turnaje v Mexiku v roce 1986 Maročané senzačně porazili Portugalsko 3:1 a postoupili do osmifinále, což je dosud jejich největší úspěch na MS. 

Skupina C:

- Francie se v základní skupině MS střetla s Dánskem dvakrát: v roce 1998 zvítězila 2:1, o čtyři roky později prohrála 0:2.

- Francouzi před čtyřmi lety v přípravě v Paříži rozdrtili Austrálii 6:0. 

Skupina D:

- Chorvatsko i přes prohru s Argentinou 0:1 v základní skupině MS 1998 nakonec získalo ve Francii historický bronz, zatímco Argentinci vypadli ve čtvrtfinále.

- Argentinci narazili na Nigérii v základní skupině MS již čtyřikrát a pokaždé vyhráli, naposledy před třemi lety v Brazílii 3:2.

- Chorvaté vyřadili Island v baráži předchozího MS, oba týmy se utkaly i v poslední kvalifikaci a připsaly si vzájemnou výhru a prohru. 

Skupina E:

- Pětinásobní mistři světa Brazilci se na MS utkali se všemi třemi soupeři: se Švýcarskem remizovali, Kostariku dvakrát porazili a s bývalou Jugoslávií si připsali jednu výhru, dvě remízy a jednu prohru.

- Zatímco s někdejší Jugoslávií sehráli Švýcaři 13 zápasů včetně jednoho na MS, se Srbskem se dosud neutkali. 

Skupina F:

- Němci vyřadili ve čtvrtfinále MS 1986 domácí Mexičany až po penaltách; na letošním Poháru FIFA zvítězili obhájci titulu 4:1.

- V bohaté historii vzájemných duelů Německo - Švédsko jsou i tři výhry Německa na MS, naposledy v osmifinále před 11 lety. Švédové zvítězili pouze v semifinále MS 1958.

- Koreu Němci na MS zdolali dvakrát, naposledy 1:0 v semifinále v roce 2002 díky trefě Michaela Ballacka. 

Skupina G:

- Obě střetnutí Belgie - Anglie na MS došla do prodloužení: v roce 1954 skončilo utkání remízou 4:4, o 36 let později rozhodla o postupu Angličanů do čtvrtfinále hlavička Davida Platta. Z 21 vzájemných zápasů prohrála Anglie jediný.

- Tunisané se na MS utkali s oběma evropskými soupeři: v roce 1998 podlehli Anglii 0:2, o čtyři roky později hráli s Belgií 1:1.

Skupina H:

- Kolumbie a Japonsko se střetly i na předchozím šampionátu v Brazílii, Jihoameričané vyhráli 4:1.