23. 7. 2022

Sparta i Slavia mají výhry v prvních duelech CEE Cupu

Desátý ročník CEE Cupu, mezinárodního fotbalového turnaje hráčů do 19 let, začal v Praze výhrami českých týmů. Sparta porazila mexické Tigres a Slavia dokonce věhlasnou Aston Villu.

Sparta vykročila za obhajobou finálové účasti CEE Cupu pěkně zhurta. Mexičanům z Tigres UACL pražskou premiéru okořenila čtyřmi góly. 

Přitom převaha to drtivá nebyla. Spíše silová, sparťané šli v horkém odpoledni za míčem s větším zaujetím a nakonec se dočkali zasloužené odměny. Po první vydařené souvislejší kombinaci v 17. minutě otevřel skóre nadvakrát Ondřej Lilling. O dalších sedmnáct minut později se podobně trefil průbojný Karel Rožánek, syn moskevského zpravodaje České televize, který hrdě fandil v hledišti.

Po přestávce přidal nejhezčí gól kapitán Adam Ševinský, který se v tísni uvolnil narážečkou a z hranice šestnáctky nádherně vymetl pavouky v horním růžku branky. V závěru přidal Tygrům čtvrtou branku střídající Jakub Tošnar. Syn nizozemských rodičů ve sparťanské bráně Joeri Heerkens už moc práce neměl.

Ze stínu východní tribuny sledovala úvodní utkání řada fotbalových osobností, nedávní reprezentanti, nyní trenéři Jan Suchopárek a Radoslav Kováč, nebo hráčský agent David Nehoda či skaut Jan Říčka a další.

„Příjemné vítězství, jsme rádi, že jsme vyhráli, dali hodně gólů a žádný nedostali, to je základ,“ říkal Jan Kopáňko, trenér Sparty.

„Očekávám zkvalitnění hry dopředu, neměli jsme optimální pohyb. Budu k hráčům náročný, nelíbilo se mi, že zůstali dost času bez míče. Nedostali jsme do zápasu to, co jsme trénovali na soustředění, více dominantní kombinace, ale věřím, že to přijde. Čeká nás zítra největší favorit Palmeiras. Někteří střídající hráči si řekli o místo v sestavě, vzhledem k náročnému programu potřebujeme mužstvo obměňovat. Kačer, který musel odstoupit s naraženými zády, by měl být v pořádku,“ dodal.

AC Sparta Praha – Tigres UACL 4:0 (2:0)

Branky: 17. Lilling, 34. Rožánek, 59. Ševinský, 72. Tošnar.

Také druhý český tým SK Slavia Praha vstoupil do CEE Cupu vítězně. Dokázal přehrát anglickou Aston Villu z Birminghamu pyšnící se jednou z nejlepších akademií na Britských ostrovech!

Vždyť i v týmu úřadujících mistrů Evropy do 19 let měla Aston Villa nejvíc hráčů z celé Premier League. Oboustranně se hrál velice kvalitní fotbal s útočnými manévry před oběma brankami. Slavia s Adamem Zelenkou, synem bývalého sparťanského špílmachra Lukáše, ve středu pole, proměnila až třetí šanci zásluhou francouzského útočníka Noaha Randazooa z Evianu. Ještě do přestávky zvýšil druhý forvard David Hájek.

Po přestávce zvýšili Angličané tlak, zásluhou mnoha hráčů se zkušenostmi z dospělého fotbalu v nižších soutěžích. Ale Slavia odolávala i zásluhou gólmana Tomáše Kolodzieje. Další střelu Kyrieho Pierra zastavila tyčka. Neujal se ani škorpioní kop Brada Younga. Velmi zodpovědným a srdnatým výkonem ale Slavia na hřišti výhru uhájila. I když v poslední minutě ve vypjatém závěru po rohu přece jen hlavou snížil skotský bek Kerr Smith.

„Je to naše velké vítězství, vůbec jsme neočekávali, že bychom mohli s takhle vyspělým soupeřem držet krok,“ radoval se trenér vítězů Tomáš Titěra. Vždyť v jeho výběru byli někteří i o tři roky mladší hráči. „Ale podařilo se nám dát dva góly a držet hru. Ve druhé půli jsme to přežili i se štěstím, kdybychom dostali dříve kontaktní gól, asi bychom už neodolali. Máme velmi náročný program, uvidíme, jak se podaří zregenerovat, budeme muset prostřídat hráče a rozložit síly,“ doplnil.

SK Slavia Praha – Aston Villa 2:1 (2:0)

Branky: 18. Randazoo, 37. Hájek – 79. Smith.