30. 7. 2017

Sparta nezvládla ani ligový start

Plzeňská Viktoria vtrhla do nového ligového ročníku jako uragán. Pražské Dukle dala do poločasu čtyři góly a první zápas sezony vyhrála 4:0. Obhájce titulu se naopak na první výhru nadřel, Slavia zdolala Teplice 1:0. Pražská Sparta naopak nenapravila pohárovou prohru v Bělehradě, v ligové premiéře jen remizovala s Bohemians 1:1.

Fotbalisté Slavie a Plzně zahájili plánovaný útok na ligový titul vítězstvím. Zatímco obhájce titulu Slavia musela výhru 1:0 nad Teplicemi pracně ubránit a ke třem bodům jí pomohla i sporná penalta, Plzeň doma smetla Duklu 4:0. Z vítězství se radovala i Karviná, která přehrála Jihlavu 2:0. Slovácko remizovalo s Jabloncem 1:1.

Zápas Slavie s Teplicemi rozhodl v Edenu už po devíti minutách premiérovým gólem za Pražany Halil Altintop, který proměnil spornou penaltu za údajnou ruku Tomáše Vondráška. Ve druhém poločase Teplice soupeře mačkaly, ale vyrovnávací gól nedaly. Červenobílí se vítězně naladili na středeční odvetu 3. předkola Ligy mistrů na půdě Borisova.

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý překvapil a oproti úternímu úvodnímu zápasu s Borisovem udělal sedm změn v základní sestavě. Zamíchal hlavně se záložní řadou a útokem, kde dostalo šanci šest jiných hráčů včetně jedné z posil Altintopa.

Také Plzeň lehce změnila sestavu oproti předkolu Ligy mistrů s bukureštským FCSB, ale Viktoria si s tím herně poradila výrazně lépe a již v prvním poločase padly góly Lukáše Hejdy, Patrika Hrošovského, Michaela Krmenčíka i Tomáše Hořavy. Trenérovi Pavlu Vrbovi tak vyšel návrat do české nejvyšší soutěže.

Fotbalisté Slovácka vstoupili do ligy remízou 1:1 s Jabloncem. Svěřenci trenéra Stanislava Levého vedli od 2. minuty gólem Tomáše Zajíce, za Severočechy skóroval v 19. minutě Ondřej Mihálik. Slovácko navázalo na výsledky z loňského sezony, kdy bylo společně s Brnem se čtrnácti nerozhodnými výsledky remízovým králem ligy. Jablonec potvrdil, že se mu v Uherském Hradišti daří, bodoval už v pěti z posledních šesti vzájemných duelů.

Dobrý start má za sebou Karviná, která zvládla duel s Jihlavou. Góly dali Jan Šisler z penalty a Jan Kalabiška, který si v první půli průnikem do vápna řekl i o pokutový kop. Karviná nad týmem z Vysočiny vyhrála v nejvyšší soutěži potřetí za sebou a prvoligová premiéra jihlavského kouče Ivana Kopeckého tak dopadla nezdarem.

Už v pátek nováček Baník Ostrava zvítězil nad Brnem 3:1. K tříbodovému zisku výrazně hostům pomohl střídající Milan Baroš, který v prvním ligovém utkání po návratu z Liberce vstřelil v době převahy Brna v 73. minutě vítězný gól. Další branky Baníku dali Robert Hrubý a Bronislav Stáňa. Jediný gól Brna zaznamenal Miloš Kratochvíl.

Stejně jako ostravský Baník také druhý nováček HET ligy Sigma Olomouc vyhrál hned v prvním kole na hřišti soupeře a sice 2:1 v Mladé Boleslavi. Gólově to zařídil na konci prvního poločasu Falta, z jeho dvou branek v krátkém časovém sledu se domácí po změně stran neprobrali a pouze snížili na konečných 1:2, když se čtyři minuty před koncem trefila jejich nová posila Komličenko.

Ve druhém nedělním zápase zdolal Liberec Zlín 1:0 gólem Pulkraba šest minut před koncem zápasu. Hosté hráli od 26. minuty bez vyloučeného Traorého.

Pražská Sparta ve čtvrtek špatně vstoupila do 3. předkola Evropské ligy a v neděli večer si rozhodně nespravila náladu. Její kapitán David Lafata sice proměněnou penaltou otevřel skóre proti Bohemians a oslavil svůj 200. ligový gól, ovšem po skončení duelu se neradoval. Krátce před koncem totiž srovnal Šmíd na 1:1. Sparťanské fanoušky tak mohl poětěšit jen návrat Tomáše Rosického, který se téměř po roce znovu dostal do hry, na hřiště přišel v 71. minutě.

FC Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava 1:3 (1:1)

Góly: 37. Kratochvíl - 27. Hrubý, 73. Baroš, 87. Stáňa.
Rozhodčí: Proske - Kotík, Arnošt.
ŽK: Polák - Hlinka, De Azevedo.
Diváci: 8026.
Brno: Melichárek - Šural (85. Jovanovič), Pavlík, Kijanskas, Jablonský (46. Přichystal) - Polák - Pilík (71. Škoda), Kratochvíl - Fortes, Koné, Lutonský. Trenér: Habanec.
Ostrava: Vašek - Breda, Šindelář, Pokorný, Sus - Stáňa, Hlinka, Hrubý, De Azevedo (46. Granečný) - Poznar (85. Panič), J. Šašinka (58. Baroš). Trenér: Kučera.

MFK Karviná - FC Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)