7. 4. 2018

Sparta po pěti remízách v lize zvítězila, Slavia vyhrála v Brně

Fotbalisté Sparty ve 23. kole první ligy doma porazili Duklu 3:0 a po sérii pěti remíz naplno bodovali. Letenští se na čtvrtý pokus dočkali premiérové výhry pod trenérem Pavlem Hapalem, kterému vyšel jubilejní 100. zápas v české nejvyšší soutěži. Výhru 1:0 si veze z Brna i Slavia.

Sparťané začali proti Dukle výborně a už ve třetí minutě otevřeli skóre. Plavšič na levé straně obešel Kušníra a nacentroval na Šurala, který dostal hodně času i prostoru k přesné hlavičce. Domácí z velké převahy ve 14. minutě zvýšili na 2:0. Plavšič si opět pohrál s bekem Kušnírem a střelou k tyči překonal Radu. Srbský záložník oslavil premiérovou soutěžní trefu za Spartu efektním saltem.

Hosté však mohli hned na začátku druhé půle snížit, Douděra si naběhl na dlouhý míč za obranu a nečekaným obloučkem těsně minul branku. Sparta ve čtyřech z předchozích pěti kol neudržela vedení a také dnes po změně stran dlouho působila hodně nervózně.

Dukla se dostávala čím dál tím víc do hry i do šancí, které však nevyužila. Po hodině hry Holík pohotovou ranou těsně minul horní růžek a jeho další střelu chytil brankář Nita. Domácí se vzpamatovali až v závěrečné čtvrthodině, ale střídající Ben Chaim nadějný brejk zkazil špatným zpracováním.

Až v 80. minutě se Sparta uklidnila třetí brankou. Stanciův roh Kulhánek prodloužil hlavou k Šuralovi a ten zblízka nezaváhal. Nejlepší domácí střelec si polepšil na osm ligových zásahů v sezoně. Sparta doma porazila Duklu pošesté za sebou a na Letné od dejvického soupeře ani v osmém zápase samostatné ligy nedostala gól.

AC Sparta Praha - FK Dukla Praha 3:0 (2:0)

Branky: 3. a 80. Šural, 14. Plavšič. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Koval. ŽK: Kulhánek - Holík, Bilovský, Miloševič. Diváci: 11.123.

Fotbalisté Slavie zvítězili nad domácí Zbrojovkou 1:0, když jediný gól vstřelil v 71. minutě hlavou střídající Stanislav Tecl. Druhá Slavia ztrácí na lídra tabulky Plzeň minimálně do neděle sedm bodů. Brňané zůstali na předposledním patnáctém místě a už 400 minut nevstřelili branku.

"Neměl jsem při vstřeleném gólu osobního strážce, ale také mi soupeř nedal hodně prostoru. Hušbauer roh však velmi přesně rozehrál. Důležité bylo, že jsme v prvním poločase nedostali gól," uvedl střelec vítězné branky Tecl.

"Brno hraje hodně disciplinovaně a terén, jako nyní všude v Česku, byl složitý. Takže fotbal moc koukatelný nebyl. Spíše se na obou stranách válčilo se spoustou odražených míčů a standardními situacemi. My jsme byli z jedné šťastnější," přiznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

FC Zbrojovka Brno - SK Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 71. Tecl. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler. ŽK: Lutonský, Juhar, Michal Škoda - Ngadeu, Sobol, Frydrych. Diváci: 5546.

Fotbalisté poslední Ostravy zvládli důležitý záchranářský souboj ve Zlíně a po výhře 2:0 je od příček zajišťujících záchranu dělí jediný bod. O výhře Baníku, který bodoval potřetí za sebou, rozhodli Milan Jirásek a Denis Granečný. Jejich soupeř má od sestupového pásma čtyřbodový odstup.

FC Fastav Zlín - FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branka: 6. Jirásek, 90+1. Granečný. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Wilczek. ŽK: Bačo - Baroš. Diváci: 5898.

Jablonec na jaře poprvé ztratil ligové body, když ve 23. kole jen remizoval 1:1 na hřišti Mladé Boleslavi. Domácí vedli po brance Antonína Křapky, ale čtyři minuty před koncem vyrovnal Martin Doležal. Jablonec přišel o sérii šesti výher, ale udržel pátou příčku před Spartou.

"Toho bodu si ceníme, zvláště po těch posledních výsledcích Mladé Boleslavi. Je to pro nás plusový bod. Hráčům jsem za druhý poločas poděkoval. Jsme rádi, že jsme neprohráli a že jsme se ve druhé půli vrátili k naší jarní hře. Máme na jaře 19 bodů, já jsem spokojený," řekl po utkání kouč Jablonce Petr Rada.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 1:1 (1:0)

Branky: 28. Křapka - 87. Doležal. Rozhodčí: Berka - Dobrovolný, Flimmel. ŽK: Matějovský, Jánoš, Valenta, Konaté - Trávník. ČK: 90. Trávník. Diváci: 3773.

Fotbalisté Olomouce pouze remizovali 1:1 s o záchranu bojující Jihlavou. Domácí Sigmu sice poslal do vedení Jakub Plšek, ale Jihlava dokázala po přestávce i v oslabení po vyloučení Kamsa Mary vyrovnat. Postaral se o to Pavel Dvořák. Hanáci tak promarnili šanci odskočit na pohárových příčkách pronásledovatelům, zatímco Jihlava odskočila pásmu sestupu na rozdíl tří bodů.

SK Sigma Olomouc - FC Vysočina Jihlava 1:1 (1:0)

Branky: 42. Plšek - 67. Dvořák. Rozhodčí: Houdek - Kříž, Kubr. ŽK: Jemelka - Mara, Rakovan. ČK: 54. Mara (Jihlava). Diváci: 3471.

Teplice překvapivě po obratu v závěru vyhráli v Liberci 2:1. Slovan vedl od 56. minuty po proměněné penaltě v podání Romana Potočného, ale v 81. minutě srovnal střídající Patrik Žitný a minutu před koncem otočil stav další čerstvý hráč David Vaněček. Teplice se ve čtvrtém jarním utkání venku dočkaly prvních bodů, naopak Liberec po pěti kolech poprvé prohrál a druhá Slavia Praha se mu vzdálila na čtyři body.

FC Slovan Liberec - FK Teplice 1:2 (0:0)

Branky: 56. Potočný z pen. - 81. Žitný, 89. Vaněček. Rozhodčí: Orel - Mokrusch, Arnošt. ŽK: Bosančič, Mikula - Krob, Soungole. Diváci: 4929.

V úvodním nedělním zápase remizovala Karviná v záchranářském souboji se Slováckem 0:0. Pro domácí MFK šlo o pátý nerozhodný výsledek za sebou a od pásma sestupu jej na deváté příčce dělí pět bodů, zatímco čtrnácté Slovácko dělí od předposledního Brna jediný bod.

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 0:0

Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Pochylý. ŽK: Čolič, Janečka, Hošek, Šisler - Divíšek. Diváci: 3899.

Fotbalisté Plzně ve 23. kole první ligy utrpěli debakl 2:5 na hřišti Bohemians Praha 1905 a vedou tabulku už jen o sedm bodů před Slavií. Hvězdou utkání byl Dominik Mašek, který dva góly dal a na dva nahrál. Za domácí se trefili i Michal Šmíd, Rudolf Reiter a Benjamin Tetteh. Hosté skórovali po vlastním gólu Milana Kociče a trefě Jana Kopice.

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 5:2 (4:2)

Branky: 35. a 38. Mašek, 11. Šmíd, 23. Reiter, 57. Tetteh - 37. vlastní Kocič, 41. Kopic. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Tetteh - Hořava, Kovařík, Hrošovský, Hájek. Diváci: 5000.