Fotbalisté pražské Sparty vstoupili do skupiny Evropské ligy bezbrankovou remízou na hřišti Bröndby Kodaň. Úřadující dánský mistr nevyhrál v pohárech popáté za sebou, Letenští v šestém z posledních sedmi duelů. Týmy se utkaly v soutěžní premiéře.

Za dva týdny svěřenci trenéra Pavla Vrby vyzvou doma obhájce skotského titulu Rangers, kteří v souběžně hraném zápase v Glasgow podlehli čtvrtému celku uplynulé sezony francouzské ligy Lyonu 0:2. Bröndby startuje v hlavní fázi pohárů poprvé od ročníku 2005/06, kdy si zahrálo Pohár UEFA, tedy dnešní Evropskou ligu. Pražané jsou v soutěži podruhé za sebou, posledně v ní obsadili třetí pozici.

"Chtěli jsme tady získat body a získali jsme jenom jeden. Za druhý poločas jsme možná zklamaní, že jsme nezískali tři. Na druhou stranu jsme spokojení, že jsme získali bod a rozjeli jsme tu soutěž tak, že s Rangers budeme hrát zápas, který pro nás bude hodně důležitý. Doufám, že v domácím prostředí potvrdíme bod z tohoto zápasu. Byl by to velice dobrý vstup do Evropské ligy," řekl Vrba na tiskové konferenci.

Utkání 1. kola skupiny A Evropské ligy:

Bröndby IF Kodaň - AC Sparta Praha 0:0

Rozhodčí: Stavrev - Kostadinov, Lika (všichni Mak.) - Raczkowski (video, Pol.). ŽK: Rosted, Pavlovič, Frederiksen (trenér) - Souček, Čelůstka. Diváci: 18.867.

Bröndby: Hermansen - Rosted (75. Börkeeiet), Maxsö, Tshiembe - Bruus, Frendrup, Radoševič, Ben Slimane (69. Cappis), Mensah (85. Gammelby) - Hedlund (75. Pavlovič), Uhre (69. Divkovič). Trenér: Frederiksen.

Sparta: Nita - Wiesner, Čelůstka, Hancko, Polidar (38. Vindheim) - Pešek, Souček, Sáček (90. Drchal), Pavelka, Haraslín (64. Karlsson) - Hložek. Trenér: Vrba.

Fotbalisté Jablonce vstoupili do Evropské konferenční ligy domácí výhrou 1:0 nad rumunským mistrem Kluží. Utkání skupiny D rozhodl v 52. minutě Václav Pilař proměněnou penaltou, před níž byl vyloučený hostující Mário Camora.

Svěřenci trenéra Petra Rady sehrají druhé utkání v nově vzniklé soutěži za dva týdny v Alkmaaru. Nizozemský tým v souběžně hraném duelu remizoval na hřišti dánských Randers 2:2.

"Vstup do skupiny je vždycky těžký a soupeř sám o sobě je těžký. Máme tři body a myslím si, že jsme spokojení," řekl jablonecký kouč Rada na tiskové konferenci.

Utkání 1. kola skupiny D Evropské konferenční ligy:

FK Jablonec - CFR Kluž 1:0 (0:0)

Branka: 52. Pilař z pen. Rozhodčí: Jorgji - Cokaj, Rexha (všichni Alb.). ŽK: Doležal, Houska, Pilař, Rada - Bouhenna, Petrescu (trenér). ČK: 51. Camora (Kluž). Diváci: 3636.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (77. Malínský), Houska (88. Vaníček), Považanec, Kratochvíl (90.+3 Hübschman), Pilař (77. Martinec) - Doležal (77. Nešpor). Trenér: Rada.

Kluž: Balgradean - Manea, Burca, Cestor, Camora - Deac (61. Boateng), Bordeianu, Culio (55. Bouhenna) - Omrani, Debeljuh (80. Paun), Petrila (61. Costache). Trenér: Petrescu.

Fotbalisté pražské Slavie úspěšně zvládli vstup do Evropské konferenční ligy a v úvodním utkání skupiny E porazili doma v dlouhé přesilovce Union Berlín 3:1.

Českého mistra poslal v 18. minutě do vedení Alexander Bah. Sedmý tým uplynulé sezony německé ligy hrál od 40. minuty bez vyloučeného Paula Jaeckela, přesto v 70. minutě srovnal zásluhou střídajícího Kevina Behrense. V 84. minutě se ale prosadil Jan Kuchta a za čtyři minuty přidal pojistku další střídající hráč Ivan Schranz.

Slávisté připravili Unionu první prohru v sezoně a od začátku května. Červenobílí dokázali doma porazit druhého bundesligového soupeře po sobě, vloni ve skupině Evropské ligy zdolali v Edenu Leverkusen. V soutěži nakonec dokráčeli až do čtvrtfinále. V této sezoně Pražané nezvládli kvalifikaci Ligy mistrů ani Evropské ligy a přešli do nově vzniklé Evropské konferenční ligy.

V dalším utkání skupiny se svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského představí za 14 dní v Rotterdamu proti Feyenoordu, který na úvod remizoval na půdě Maccabi Haifa. Do osmifinále přímo postoupí jen vítězové skupin, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s celky na třetích místech v Evropské lize.

Utkání 1. kola skupiny E Evropské konferenční ligy:

SK Slavia Praha - Union Berlín 3:1 (1:0)

Branky: 18. Bah, 84. Kuchta, 88. Schranz - 70. Behrens. Rozhodčí: Verissimo - Teixeira, Almeida (všichni Portug.). ŽK: Ekpai, Traoré, Stanciu - Jaeckel, Awoniyi. ČK: 40. Jaeckel (Union). Diváci: 15.286.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba (53. Takács), Oscar - Traoré (82. Krmenčík) - Ekpai, Lingr (69. Stanciu), Ševčík, Masopust (69. Schranz) - Tecl (53. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

Union: Luthe - Friedrich, Knoche, Jaeckel - Trimmel (58. Becker), Öztunali, Khedira (59. Prömel), Haraguči, Puchacz (76. Ryerson) - Kruse (58. Voglsammer), Awoniyi (59. Behrens). Trenér: Fischer.