17. 2. 2017

Start ligového jara: Plzeň, Slavia a Sparta nezaváhaly

Nejlepší dva týmy ligového podzimu Plzeň a Slavia proti nejslabším v tabulce Příbrami a Jihlavě v úvodu jarní sezony nezaváhaly a zůstávají na svých pozicích.

Viktoria udržela v čele tabulky bodový náskok na druhou Slavii, navíc má zápas k dobru.

Plzeň nad středočeským outsiderem dominovala, ale dlouho zahazovala šance. Několikrát v koncovce selhala i zimní rakouská posila Andreas Ivanschitz, který jednou zamířil do břevna.

Až v 70. minutě Západočechům vystřelil sedmou domácí výhru za sebou střídající útočník Michael Krmenčík krátce po svém příchodu na hřiště. Plzeň tak protáhla sérii bez ligové porážky na dvanáct zápasů. Příbram utrpěla dvanáctou porážku v ročníku.

Zápas Slavie s Jihlavou začal kvůli problémům s osvětlením v Edenu o 15 minut později. Domácí měli od začátku převahu, ale Vysočinu držel brankář Jan Hanuš. Toho překonal až v 28. minutě Škoda, který v první půli dvakrát trefil tyč.

Po pauze už Pražané vedení pojistili, když Škoda v 51. minutě proměnil penaltu s pomocí břevna. Desátým gólem v ligové sezoně se dotáhl na nejlepší střelce bratra Michala z Brna a sparťana Davida Lafatu. Slavia tak pod trenérem Jaroslavem Šilhavým neprohrála ani v patnáctém soutěžním utkání.

Brno remizovalo 1:1 v Teplicích a v lize nevyhrálo poosmé za sebou. O obě branky se už v úvodním poločase postarali domácí - skóre otevřel v 21. minutě Martin Fillo, za 13 minut smolným vlastním zásahem vyrovnal Tomáš Vondrášek. Zbrojovka uhrála už desátý nerozhodný výsledek v sezoně, což je nejvíc ze všech týmů.

Remízou skončil i souboj Slovácka s Jabloncem. Hostující Severočeši nevyužili téměř dvacet minut dlouhou početní výhodu po vyloučení záložníka Vlastimila Daníčka. Slovácko si připsalo pátý nerozhodný výsledek na svém stadionu v sezoně.

Mladá Boleslav neukončila čekání na výhru ani pod novým trenérem Martinem Svědíkem. V 17. kole první ligy jen remizovalai 1:1 na hřišti Karviné a vítězství čeká od října už sedm utkání. Karviná dokonce vedla po gólu Lukáše Budínského, krátce na to srovnal Ladislav Takács.

Fotbalisté Dukly Praha vstoupili do jarní části sezony důležitou výhrou 2:0 na hřišti Hradce Králové. A to i přesto, že po cestě se jim porouchal autobus a museli dorazit do Hradce osobními auty. Vítězný gól dal z přímého kopu Jakub Podaný, v nastavení tři body potvrdila zimní posila Jan Holenda. Dukla se tak vzdálila sestupovým příčkám na šest bodů.

Sparta porazila Bohemians 1905 1:0 a stále ztrácí čtyři body na první Plzeň, která má však zápas k dobru. Jedinou branku malého pražského derby na Letné dal v 36. minutě záložník Aleš Čermák.

Liberec remizoval v dohrávce 17. ligového kola se Zlínem bez branek. Domácí Severočeši tak protáhli své čekání na výhru v nejvyšší soutěži na sedm utkání a na dvanáctém místě tabulky mají tříbodový náskok před sestupovou patnáctou příčkou. Zlín v lize neprohrál čtvrtý z posledních pěti duelů s Libercem a ze čtvrté pozice ztrácí tři body na třetí Spartu.