5. 5. 2017

Startuje 5. ročník Ondrášovka Cupu - Poháru mládeže FAČR kategorií U8 - U13

S pátým pokračováním Ondrášovka Cupu, který je skvělou příležitostí pro mladé fotbalisty poměřit se s nejlepšími ve své kategorii, se všichni aktéři mohou těšit na pozitivní změny.

Ondrášovka Cup, hraný jako oficiální Pohár mládeže FAČR kategorií U8 - U13, startuje prvním turnajem nejstarší kategorie ve dnech 6. – 7. května v Hradci Králové. Právě FC Hradec Králové obhajuje prvenství v Ondrášovka Cupu z roku 2016.

Turnaje dostaly v loňském roce premiérově oficiální statut Pohár mládeže FAČR věkových kategorií U8-U13. Týmy jsou ve finálových turnajích rozděleny v každé věkové kategorii do dvou základních skupin a následně 4 nejlepší z každé skupiny postoupí do tzv. Zlaté skupiny, v níž se utkají o prvenství i další umístění. Nejlepší klub v součtu všech kategorií se pak stává absolutním vítězem Ondrášovka Cupu. „ Z původně regionálního projektu se stal Pohár mládeže FAČR. Díky kontinuálnímu růstu co do počtu týmů a tím i zápasů se stal z Ondrášovka Cupu takhle velký turnaj. Během podzimu už se odehrálo 55 předkvalifikací a kvalifikačních turnajů, což nemá v historii projektu obdoby. Z Ondrášovka Cupu se stal masový projekt, který zasahuje do většiny regionů České republiky. Oslovili jsme velký počet malých fotbalistů a budu rád, když navážeme na zlepšující se kvalitu a zvýšený zájem hráčů, rodičů i médií a podaří se nám projekt posunout o další krůček dál. Stejně jako před rokem, tak i letos obohacujeme Ondrášovka Cupu o několik novinek, kdy chceme turnaje co nejvíce přiblížit profesionálnímu fotbalu. Zaměříme se na kultivaci fotbalového prostředí, tréninkový proces, správné stravování a pitný režim a také bychom rádi přinésli ještě více radosti ze hry.“, říká Libor Duba, generální ředitel společnosti Ondrášovka.

 

Talentovaní fotbalisté z celé České republiky i ze Slovenska dostávají během jednoho víkendu příležitost utkat se s těmi nejlepšími hráči a týmy své věkové kategorie. Ondrášovka Cup nabízí mimořádně kvalitní mládežnický fotbal a také přináší fotbalistům spoustu cenných zkušeností. A  nové zkušenosti přináší Ondrášovka Cup i trenérům. Od letošního roku nejen při koučování zápasů, ale také před jejich začátkem. „V pátek večer těsně před turnajem připravíme vždy workshop organizátorů turnaje, zástupců Fotbalové asociace a trenérů. Na workshopu by se měli vedle organizačních záležitostí trenéři dozvědět zásadní informace související s jejich trenérskou prací, popřípadě bude prostor k diskuzi. Zároveň budou mít trenéři v sobotu možnost pobavit se s mentálním koučem Marianem Jelínkem o technikách a způsobu koučinku svých hráčů a spolu s ním svůj tým před zápasem mentálně připravit. Jsme přesvědčeni, že to bude přínosné nejen pro trenéry, ale i pro samotné hráče,“ vysvětluje Libor Duba.

Snahou organizátorů projektu Ondrášovka Cup je myslet na všechny detaily, které by měly přispět ke správnému vývoji mladého fotbalisty. K těm patří i stravovací a pitný režim.  „Oslovili jsme Pavla Suchánka, který je výživovým poradcem Fotbalové asociace ČR u mládežnických akademií a u všech reprezentací, aby nám pomohl sestavit turnajový jídelníček. Od pátku do neděle by tedy měla být strava všech hráčů přizpůsobena jejich fyzickému zatížení,“ přibližuje další novinku Libor Duba.

Na soupisku mohou týmy v kategorii U8 napsat 12 hráčů, přičemž na hřišti jsou vždy 4 hráči a 1 brankář.  V U9 a U10 je na soupisce 15 hráčů a hraje se systémem 5+1. Nejstarší kategorie U11, U12 a U13 dávají na soupisku 17 hráčů a zápasy se hrají ve složení 7+1.. Ve všech kategoriích je hrací doba 1x 15 minut.

Vedle šesti finálových turnajů chlapeckých týmů se odehraje i premiérové finále kategorie dívek. Klání osmi týmů tvořených regionálními výběry bude součástí finálového programu hned při úvodním finálovém turnaji v Hradci Králové.

Fotbal ale nejsou jen vítězství a body. Důležité je, aby se všichni fotbalem bavili. Každý na fotbalu miluje hlavně góly. Právě krásných gólů, kterých na Ondrášovka Cupu padají stovky, se týká další nová aktivita Ondrášovka Cupu. „K velkým fotbalovým projektům patří i ankety, a proto jsme se rozhodli vyhlásit anketu Gól Ondrášovka Cupu. V průběhu každého finálového turnaje vybereme 6 kandidátů na vítězný gól. Videa s těmito góly budou zveřejněna na turnajovém webu, kde budou moci všichni hlasovat o nejkrásnější gól.  Výherce každé věkové kategorie se může samozřejmě těšit na hodnotnou cenu. Gólem Ondrášovka Cupu 2017 se však stane pouze jeden, který dostane nejvíce hlasů. Všichni se už teď  těšíme na krásné góly, bez kterých by fotbal nebyl fotbalem,“ uzavírá Libor Duba.

 

Vítězové Ondrášovka Cupu za rok 2016

U8        1. FC Slovácko
U9        AC Sparta Praha
U10      SK Slavia Praha
U11      SK Slavia Praha
U12      FC Baník Ostrava
U13      FC Hradec Králové

Celkový vítěz 2016

FC Hradec Králové

Termíny finálových turnajů 2017

6. – 7. 5. ... U13 ... Hradec Králové
13. – 14. 5. ... U11 ... Ústí nad Labem
20. – 21. 5. ... U12 ... Rokycany
27. – 28. 5. ... U10 ... České Budějovice
3. – 4. 6. ... U9 ... Vysoké Mýto
10. – 11. 6. ... U8 ... Benešov