14. 12. 2018

Stoprocentní zisk vrátil české kluby do hry

Až plný zisk ze tří posledních zápasů ve skupinové fázi evropských pohárových soutěží vrátil český klubový koeficient do boje o klíčovou patnáctou příčku. Česko se posunulo na šestnáctou pozici, předstihlo Chorvatsko a na překonání Dánska potřebuje získat ze čtyř utkání, které na Viktorii Plzeň a Slavii Praha ve vyřazovací fázi Evropské ligy dohromady čekají, získat jediný bod.

Ještě v říjnu se zdálo, že vrátit se do elitní a při nasazování privilegované patnáctky zemí, bude neřešitelný problém. Výhry Plzně nad CSKA Moskva a Římem, plný bodový zisk Slavie s Petrohradem a překvapivé vítězství Jablonce v Kyjevě vrátily naději.

Momentálně je Česko o 0,500 bodu, tedy o jedno vítězství, před Chorvatskem a je potřeba pečlivě sledovat, koho los přiřkne Dinamu Záhřeb a kolik v nadstavbové části tento silný tým vydoluje bodů.

Mimochodem bude nasazen, česká dvojice nikoli, takže by mohlo dojít na česko-chorvatský duel. Při rovnosti celkového bodového zisku v tabulce koeficientů rozhoduje, kdo získal více bodů v posledním ročníku, což znamená, že Záhřeb smí uhrát maximálně o bod více, než naše dvojice.

Tři cesty na patnáctou příčku

K posunu na kýžené patnácté místo vede několik cest. Nejsnazší by byla přes Dánsko, kterému přitížila včerejší prohra Kodaně doma s Bordeaux. Dánsko je jako jediné z první sedmnáctky zemí bez zástupce v jarních bojích, před Českem je o 0,150 bodu, tedy stačí uhrát jednu remízu a české kluby budou před Dány.

Trochu komplikovanější je cesta přes Švýcarsko, na které je ztráta pouhých 0,025 bodu. Přesto to znamená pro českou dvojici získat alespoň o jeden bod více, než poslední švýcarský zástupce FC Curych.

Česko by se za velmi příznivých okolností mohlo dostat před Řecko, na které ztrácí 0,525 bodu, tedy v praxi musí získat o jednu výhru a jednu remízu, tedy o tři body více, než poslední zástupce Řecka Olympiakos Pireus. Ten měl velké štěstí, ve vzájemném souboji s AC Milan, vyhrál 3:1 a gól sedm minut před koncem z penalty znamenal postup na úkor milánského soupeře!

Vše je tedy na kopačkách našich momentálně nejlepších klubů. Plzeň a Slavia při příznivém losu a dobrých výkonech mohou dotáhnout Česko třeba i na 13. místo, v opačném případě může být i tolik potřebná patnáctá příčka nedosažitelná...

Los proti nasazeným

Šestnáct dvojic vyřazovací fáze Evropské ligy určí los v pondělí 17. prosince ve 13 hodin v Nyonu. V osudí bude šestnáct nasazených klubů. Reglement říká, že nasazené kluby mají výhodu odvetného zápasu na domácí půdě.

Zároveň se nesmí potkat soupeři ze stejné země. Proti sobě nemůžou nastoupit ani týmy, které spolu hrály v základní skupině Evropské ligy a nesmí proti sobě hrát také kluby z Ruska a Ukrajiny. Tyto podmínky los ještě více zamotají.

A protože česká dvojice nebude nasazena a zároveň mezi nasazenými jsou čtyři kluby ze Španělska, je minimálně pětadvacetiprocentní pravděpodobnost, že na tyto ne příliš příjemné soupeře by mohli čeští zástupci narazit.

Nasazení jsou vítězové skupin Evropské ligy (12 klubů) a čtyři nejlepší z osmi klubů z třetích míst Ligy mistrů. Pořadí se stanovuje z bodového zisku a skóre ze skupin.

Tady měla Viktoria Plzeň trochu smůly, je na pátém místě se stejným bodovým ziskem jako Benfica Lisabon, ale má o čtyři branky horší skóre. Přitom v posledním kole Ligy mistrů měl portugalský tým již třetí místo jisté, šel ale za výhrou nad posledním AEK Athény a tu zajistil v 88. minutě Alex Grimaldo... Tím poslal Plzeň mezi nenasazené!

Nasazené kluby v EL: 

  • FC Sevilla, Real Betis Sevilla, Villarreal, FC Valencia, Arsenal, Chelsea, Bayer Leverkusen, Einstracht Frankfurt, FC Neapol, Inter Milán, RB Salcburk, Zenit Petrohrad, Dinamo Záhřeb, KRC Genk, Dynamo Kyjev, Benfica Lisabon.

Nenasazené kluby v EL:

  • Viktoria Plzeň, Slavia Praha, Fenerbahce Istanbul, Galatasaray Istanbul, FC Curych, BATE Borisov, Celtic FC, Sporting Lisabon, Olympiakos Pireus, Rapid Vídeň, Lazio Řím, Malmö FF, Krasnodar, Stade Rennes, Club Brugge, Šachťar Doněck.