Klatovy

18. 6. 2018

Memoriál Vladimíra Betky, výběry OFS – republikové finále

Autor článku : Václav Zahradník(vedoucí výběru OFS Klatovy)

Republikové finále Memoriálu Vladimíra Betky výběrů OFS U12 se konalo ve dnech 14. a 15.6.2018 opět v Praze – Jinonicích na hřišti SK Motorlet Praha. Účastníky tohoto finále byli první tři mužstva z finále Západ a Východ. jen pro připomenutí náš výběr OFS Klatovy U12 postoupil z finále Západ, kde se umístil na krásném a hlavně postupovém třetím místě. Dalším postupujícím byl výběr FS Praha (umístil se ve finále Západ na 1.místě) a výběr OFS Beroun (který byl ve finále druhý). Z finále Východ, které se konalo v Hluku postoupil výběr OFS Náchod (umístil se na 1.místě), OFS Žďár nad Sázavou (z druhého místa) a OFS Olomouc, který byl ve finále Východ na třetím místě. Šlo tedy o konfrontaci úrovně Českých a Moravských celků. Už samotný postup do tohoto celostátního finále byl velký úspěch pro všechny zúčastněné výběry.

Hrálo se podle Pravidel fotbalu malých forem pro tuto věkovou kategorii ( 7 + 1 ), ale s úpravou hrací doby na 2 x 20 minut. Hrálo se v jedné skupině turnajovým způsobem, současně na dvou hřištích. Pořadatel – komise mládeže FAČR určil pořadová čísla pro rozlosování a našemu výběru OFS Klatovy bylo vylosováno číslo 5.
Pro náš výběr to bylo cestování na místo, které jsme již poznali ve finále Západ. Dalo by se říci ,malá výhoda znalosti prostředí , hřiště a dvou soupeřů. Z výhody se stala velice rychle malá noční můra. Vydatné deště v týdnu i v Praze vykonaly své a tak jsme již od úterý věděli, že vše bylo přeloženo na umělou trávu. Vzhledem k tomu, že naši hráči mají velice malé zkušenosti s hrou na umělém povrchu (vyjma hráčů Sušice, kde je jediná UMT na okrese) jsme byli sami zvědavi, jak se s touto skutečností vyrovnají v konfrontaci šesti nejlepších výběrů ze 72 okresů v naší republice. Kvalitu soupeřů jsme neznali, věděli jsme jen to, že utkání nebudou jednoduchá, když jsou to 3 nejlepší celky z finále Východ. Stejné obavy však měli i naši soupeři, bylo to stejné pro všechny.
Los rozhodl, že prvním soupeřem výběru OFS Klatovy byl výběr OFS Žďáru nad Sázavou , hrálo se na hřišti B. Soupeř ze Žďáru doslova hýřil sebevědomím, byl velice rychlý v přistupování na míč a hlavně dostatečně důrazný v soubojích. To náš výběr zaskočilo, přihrávky byly rychlejší, odskok míče vyšší , na míči jsme byli vždy o kousek později. Soupeř od začátku rychlými protiútoky dělal problémy naší obraně. Z toho pramenily chyby, které soupeř dokázal využít . Během 5 minut a to ve 4., 7. a 9 minutě jsme inkasovali a bylo to rázem 3 : 0. Rychlý protiútok po levé straně, přihrávka do vápna a důraznost soupeře, který předskočil naše obránce byla jako přes kopírák. Postupem času se však hra vyrovnala a také naši hráči si začali vytvářet příležitosti. Celý druhý poločas jsme měli mírně navrch, ale když se nedá branka , nelze zvítězit. Do konce utkání už se nic na skóre nezměnilo a tak jsme první utkání prohráli 3:0. Dalo by se říci, že soupeř také chyboval, toho jsme nedokázali využít a tedy udělal o 3 chyby méně, než náš výběr.
V souběžně hraném utkání na hřišti A výběr OFS Náchod (vítěz finále Východ – 3 x výhra , 3x remíza, skóre 12:0) po poločase 2:1 doslova převálcoval výběr FS Praha (vítěz finále Západ) a zvítězil 6 : 2. Vynikal také rychlostí a to dělalo výběru Prahy velké problémy. Všechny Moravské celky byli rychlejší a důraznější. Na stoperu měl Náchod hráče, který trochu fiziologicky vyčníval nad ostatními (postavou byl jako mladší dorostenec )a při protiútocích, které často podnikal, všichni hráči soupeře od něho odskakovali jako papírový čertíci. Prošel sám celé hřiště a buďto skóroval sám , nebo nahrával a útočníci toho dokázali využít.
Do druhého utkání jsme nastupovali právě proti výběru OFS Náchod opět na hřišti B. Znali jsme kvalitu soupeře podle výsledku s FS Praha. Trenéři však naše hráče připravili na toto utkání velice dobře a byl to náš výběr, který jako první zahrozil. Již ve 3.minutě se po krásné akci trefil Panoš a vedli jsme 1 : 0. Soupeř byl doslova zaskočen naší hrou a nemohl se dostat do herní pohody jako v utkání s Prahou. Rychlé protiútoky se střídali na obou stranách. Při jednom takovém obrana nestihla pokrýt hráče Náchoda a v 8.minutě bylo vyrovnáno 1 : 1. Tento stav však netrval dloho, protože v 10.minutě jsme zahrávali trestný kop na hranici pokutového území . K jeho exekuci se postavil Panoš s Kulhánkem. Chvilku se domlouvali co sehrají za signál , Panoš míč přeběhl a Kulhánek krásnou střelou do levé části branky zavěsil a opět jsme vedli 2 : 1. Tento stav vydržel do poločasu. Trenéři Náchoda neustále burcovali své hráče k většímu důrazu a aktivitě. Do druhého poločasu jsme nastupovali s odhodláním udržet tento stav utkání. To se nám dařilo jen do 26.minuty, kdy soupeř vyrovnal na 2 : 2 po rychlém protiútoku. Hned nato ve 28.minutě jsme obdrželi branku po rohu a skrumáži před brankou, kde se míč od soupeře dostal za brankovou čáru - smolná branka. Jak se stane z výhody nevýhoda jsme se přesvědčili v 31.minutě, kdy jsme zahrávali rohový kop. Náš rohový kop skončil jen v náručí brankáře, který velice rychle rozehrál a po bleskovém protiútoku jsme se nestačili vrátit – 2 : 4. Do konce utkání už nikdo nevyužil své příležitosti a tak jsme podruhé v turnaji vyšli bez bodového zisku. Oproti prvnímu utkání si hráči dokázali, že na to mají a jsou schopni být rovnocenným soupeřem. Naše hra byla o hodně lepší a to byl příslib do dalšího , posledního utkání našeho výběru tohoto dne.
Mezitím v době našeho volného kola došlo na moravské derby OFS Olomouc a OFS Náchod. Stejně jako ostatní, ani mi, jsme se nestačili divit. Výběr Náchoda nemohl postavit do utkání svého „ přerostlého „ stopera , který byl zraněn a hra tohoto týmu byla úplně jiná. Olomoučtí se během chvilky dostali do vedení 3 : 0 po rychlých protiútocích a stoprocentní střelbě. Náchod korigoval na 3 : 1, ale Olomoučtí přidali další branku. V druhém poločase již ke konci utkání docházeli Olomouckým hráčům síly po svém nasazení do utkání , protože vysvitlo sluníčko a bylo docela parno. Náchodský finiš již nebyl dokončen a tak se nakonec radoval z vítězství 5 : 4 výběr Olomouce. Byla to první prohra výběru OFS Náchod.
Ihned po přestávce jsme nastupovali ke třetímu utkání právě proti výběru OFS Olomouc opět na hřišti B. Rychlé protiútoky se opět střídali na obou stranách. V tomto utkání jsme postupně získávali převahu nad soupeřem, který hrál druhé utkání po sobě. Konečně naši hráči hráli svoji hru s patřičným důrazem a dařila se i kombinace. Ne a ne však padnou branka, chyběl klid při zakončení. Naše hra gradovala a posledních 10 minut z toho byl již velký tlak na soupeřovu bránu. Vše vzal na sebe Poláček a ve 34.minutě vstřelil první branku tohoto utkání. Již za 2 minuty nastřelil Vacek tyčku. Do konce utkání už se nic nezměnilo a tak jsme vyhráli 1 : 0 a získali první vítězství a první tři body do tabulky.
To bylo ze čtvrtečních části turnaje vše, čekal nás přesun na ubytování do hotelu Galaxie do Prahy - Suchdola , večere a zasloužený odpočinek. Ráno nás čekali poslední dva soupeři, které jsme znali , s kterými jsme hráli finále Západ – FS Praha a OFS Beroun . Všichni jsme po první výhře věřili, že jim to vše zítra vrátíme a oba porazíme.
Vzhledem k tomu, že někteří hráči výběru FS Praha museli ještě ráno ve škole absolvovat písemku z matematiky, bylo naše první páteční utkání posunuto až na 10:30, jako druhé v pořadí. Nemuseli jsme tedy ráno chvátat a po vydatné snídani jsme v klidu se připravovali na utkání. Na soupeře jsme doslova vletěli, neměl zatím dobré výsledky (2x prohru 2 : 6 a remízu s Berounem 2 : 2) a tak jsme cítili šanci je porazit. Jako ve většině utkání to byli rychlé protiútoky, které se střídali na obou stranách. Na příležitost skórovat se nečekalo dlouho. V 8.minutě se ocitl Kulhánek sám před brankářem, který jeho střelu stačil ještě vyrazit na roh. To v 10.minutě se již Panoš nemýlil a šli jsme do vedení 1 : 0. Do konce prvního poločasu se již nic nezměnilo. Výběr Prahy se však nevzdával, ale my jsme měli v naší brance jistotu v Ondrovi Dulkovi, který vše co šlo na naši branku pochytal. A byl tady konec utkání. vyhráli jsme 1 : 0, získali druhé vítězství, další tři body a soupeři vrátili prohru z finále Západ. V tuto chvíli jsme se podle průběhu a výsledků zatím odehraných utkání v tomto turnaji dostali zpět do hry o medaile, což by nikdo po prvních dvou odehraných utkáních výběru OFS Klatovy neřekl.
Mezitím v dalším utkání a ve svém posledním, porazila Praha výběr Olomouce a získala své první vítězství v turnaji. Tento výsledek naše šance na medailové umístění na bedně ještě znásobil, protože už nás nemohl nikdo v posledním kole ohrozit. O vítězi tohoto turnaje a o pořadí na prvním a druhém místě se rozhodovalo v posledním kole (souběžný zápas na druhém hřišti) mezi výběrem OFS Náchod a OFS Žďár nad Sázavou.
Před námi bylo poslední utkání s výběrem OFS Beroun. Soupeř nás již nemohl předstihnout, ale chtěli jsme mu vrátit smolnou porážku z finále Západ, kdy jsme prohráli brankou v poslední minutě 1:0. Soupeř však byl dostatečně vyhecovaný početnou skupinou diváků – rodičů a v 8.minutě se útočník Berouna po střele na bránu, která skončila na tyči dostal k odraženému míči a bylo to 1:0 pro Beroun. Našemu výběru se podařilo vyrovnat ve 20.minutě když pokutový kop s přehledem proměnil Panoš. Hned ve 22.minutě skóroval Pivetz a dostali jsme se do vedení. Od této chvíle jsme získali převahu a mnoho našich příležitostí skončilo jen na tyčce, jako ta Kortánova v 36.minutě. Střely na naší branku opět spolehlivě likvidoval Ondra Dulka. Definitivní tečku výsledku utkání dal ve 37.minutě Lyer a vedení 3:1 jsme udrželi. Také v tomto zápase jsme hráli velice dobře a po skončení propukla naplno naše radost že máme medaili a jsme na bedně.
V konečném pořadí jsme po dvou prohrách a třech vítězstvích umístili na třetím místě s 9 body a skórem 7:8. Po vzájemné remíze v utkání se nakonec vítězem stal výběr OFS Žďár nad Sázavou s 13 body a skórem 18:5, druhý byl výběr OFS Náchod s 10 body a skórem 19:12. Na čtvrtém místě nakonec skončila Praha o skóre před Olomoucí – oba 4 body a na šestém místě s 2 body skončil OFS Beroun.
Je to další úspěch výběru OFS Klatovy U12 na republikové scéně, který navazuje na celkové vítězství výběru před několika lety, který tehdy vedl trenér Josef Juraši. Důstojná reprezentace nejen našeho okresu Klatovy, ale i jako zástupce Plzeňského kraje. V celkovém pořadí jsme nakonec byli třetí z celkového počtu 72 okresů v naší republice, ale jako nejlepší výběr U12 z oblasti Západ. Poděkování patří všem hráčům výběru, trenéru Mgr.Davidovi Gajdůškovi, asistentovi Pavlu Vackovi a dalším nejmenovaným trenérům v oddílech dle příslušnosti jednotlivých hráčů. Poděkování patří i bezproblémové a bezpečné dopravě jak na finále Západ, tak na republikové finále řidiči Zbyňkovi Pivoňkovi. Sešla se letos skvělá parta, hráči, trenéři a rodiče hráčů svojí přítomností na všech turnajích jen doplňovali skvělou atmosféru a výsledky v tomto ročníku. Vzhledem k tomu, že hrálo několik hráčů ročníku 2007, máme skvělý základ dalšího výběru na příští ročník. Mimochodem výsledky výběru mladší a starší přípravky na krajském finále v Domažlicích (které se hráli souběžně ve čtvrtek a v pátek) jen podtrhují velice dobrou práci s mládeží na okrese Klatovy.