Litoměřice

27. 3. 2021

Návrh koncepce na restart amatérského sportu na základě vědeckých poznatků

„Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu k tomu, aby umožnila individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra“.

Ačkoliv navzdory tomu, že byl nouzový stav prodloužen tak za FAČR stále bojuje Antonín Plachý a nejen on za nás všechny #pohyb #mladez #ofsltm ?
 
ℹ️ od Antonín Plachý: Snaha skupiny usilující o restart sportu neustává!
Máme navrženou koncepci restartu, postavenou na vědeckých poznatcích i na znalosti reálné situace mezi lidmi. Za programem stojí i senátní podvýbor pro sport – vzdělávání. Předložili jsme jasně strukturovaný program, na začátku pro venkovní sport dětí a mládeže. Program nijak neohrožuje spuštění škol, takže námitky, že by sport ohrozil spuštění školní docházky ukazuje spíše na neseznámení se s návrhem.
Plán je jasně termínovaný, přináší organizaci do „divokého trénování“ a setkávání se mládeže, teď již kdekoliv venku. Řešíme i plán testování i souvislosti se školstvím. Zatím nemá sport svého jasného politického zástupce, neřkuli leadera, který by dokázal návrh projednat v detailech na vládní úrovni. Proto jsou důležité snahy skupiny jako celku. Každodenní aktivita je významná.

Dnes večer bylo schváleno, že „Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá vládu k tomu, aby umožnila individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra“.

Je to průlom, protože se konečně objevila v usnesení přímá zmínka. Samozřejmě, že to neznamená rozvolnění od pondělka a navíc, individuální sportování zakázáno není a trenér nemusí být nijak v přímém kontaktu, takže práce je ještě spousta. I naše skupina si uvědomuje význam postupných kroků, které navrhuje od 6.4., organizovaným tréninkem více dvojic na sportovišti v návaznosti pak skupiny, atd.
Určitě to bude chtít ještě sebezapření a velkou spolupráci trenérů mládeže i dalších lidí, aby se sport opravdu postupně a pak i naplno rozjel. Snad nás to naučí dělat věci ještě lépe a poctivěji.

Pro Ty co nezachytili předchozí zprávu, skupina pracuje ve složení: Michal Ježdík- basket, Zdeněk Hanik - volejbal a ČOV, Slavomír Lener-hokej, Gabriel Waage-softbal a menší sportovní svazy, Martin Zvonař-NSA, Jan Hovorka-výzkum ovzduší a aerosolů UK, Pavla Svrčinová-hlavní hygienička, Kamila Vítková Veselá-epidemiolog MZ, Filip Šuman-Florbal, Jaroslav Větrovský -Senát, Lukáš Bartoň-poslanec Piráti, Antonín Plachý-fotbal.

Na závěr vizualizace od Jana Hovorky: Pokles koncentrací virionů v litru vzduchu na aerosolových částicích se vzdáleností od možného zdroje ve venkovním ovzduší.

Pro vyvolání infekce je obvyklá dávka 1000 virionů.
Výpočet koncetračního počítá se známou vydatností zdroje [1]. Do 30 cm od zdroje [2] je přenos infekce pravděpodobný (tj. 1000 virionů-litr) a ve vzdálenosti cca 2m pravděpodobnost přenosu infekce poklesne na 0.1%.
1. Asadi, S., Wexler, A.S., et al, Aerosol emission and superemission during human speech increase with voice loudness, Scientific Reports, 2019, 9, 2348
2. Linsey M., The Role of Aerosols in the Transmission of COVID-19. 38th Annual AAAR Conference, 5-9 Oct, 2020
 
Zdroj: Antonín Plachý (FAČR), Facebook OFS Litoměřice