29. 1. 2020

Tomáš Souček mění Slavii za West Ham

Reprezentační záložník a kapitán pražské Slavie mění vršovický klub za londýnský West Ham. Jeden z klíčových hráčů v kvalifikace o postup na EURO 2020 bude v anglickém klubu hostovat do konce sezóny. 

Pokud se klub v Premier League zachrání, automaticky uplatní na hráče opci a za jeho přestup zaplatí Pražanům dalších 408 milionů korun. Na twitteru o tom informoval předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

Souček by přestupem překonal rekord Tomáše Rosického, který v lednu 2001 přestoupil ze Sparty do Dortmundu za 504 milionů korun. West Hamu patří v Premier League 17. místo a jen díky lepšímu skóre není na sestupových příčkách.

"Podepsáno. Nadšení i smutek zároveň. Tomáš nám bude hrozně chybět jako kapitán, hráč i člověk. Bude těžké ho nahradit. Je to skvělá vizitka Slavie i českého fotbalu," uvedl Tvrdík.

Souček opouští Slavii po 14 letech jako klíčová postava týmu. "Byl jsem ve Slavii strašně šťastný. Říkal jsem si, co může být ještě lepšího, hraní ve Slavii mi umožnilo prorazit do nároďáku a nemohl jsem být po fotbalové a osobní stránce šťastnější. Vyskytla se ale tahle velká výzva, já jsem před sebe dal pro a proti a rozhodl jsem se, že tu výzvu chci přijmout," řekl pro klubový web Souček.

O jeho přestupu se mluvilo delší dobu. Nejlepší hráč minulé ligové sezony měl řadu nabídek už v létě, ale nakonec v červnu podepsal s českým mistrem novou smlouvu s výstupní klauzulí ve výši 15 milionů eur (378 milionů korun). S Pražany si na podzim zahrál základní skupinu Ligy mistrů a jeho cena ještě stoupla.

V tomto přestupním období se o něj zajímal i jiný anglický klub Brighton či Monako, Souček dal ale přednost West Hamu. V tradičním londýnském klubu naváže na českou stopu, v minulosti za tým hráli i Luděk Mikloško, Tomáš Řepka a Radoslav Kováč.

"Probrali jsme to a myslíme si, že je nyní ten pravý čas k tomu zkusit si cizinu. Zvlášť když se jedná o anglickou ligu, kterou já mám odmala úplně nejradši. Chci si tím prožít svůj sen. Faktory pro odchod tak převážily i skutečnost, že odcházím z milované Slavie," řekl Souček.

West Ham trénuje David Moyes, který v minulosti působil i v Manchesteru United.

K nejznámějším hráčům patří Lukasz Fabiaňski, Declan Rice, Pablo Zabaleta nebo Andrij Jarmolenko. Největším úspěchem "Kladivářů" jsou triumf v dřívějším Poháru vítězů pohárů z roku 1965 či tři vítězství v Anglickém poháru.

"Tomáš nám přináší plno kvalit, ale co je nejdůležitější - přesně pasuje k profilu hráče, kterého do klubu chceme. Je mladý, hladový, ale už je dostatečně prověřený. Byl kapitánem, jako defenzivní záložník dává hodně branek. Musíme mu dát čas, aby se usadil v týmu, ale jsme si jisti, že se ukáže jako silný doplněk mužstva," uvedl Moyes.

Souček je odchovancem Slavie, ve vršovickém klubu se ale výrazně prosadil až poté, co se v létě 2017 vrátil z hostování v Liberci. Tam ho vedl nynější kouč Pražanů Jindřich Trpišovský, který přišel do Edenu o půl roku později.

V minulé ligové sezoně vstřelil Souček coby defenzivní záložník 13 branek a byl vyhlášen nejlepším hráčem ročníku. Celkem má v české nejvyšší soutěži na kontě 126 startů a 31 gólů. V reprezentačním A týmu odehrál 25 utkání a trefil se třikrát.

Během kvalifikace na EURO 2020 odehrál všech osm zápasů i plný počet minut. Vstřelil jeden gól (při výhře 3:0 v Černé Hoře) a jednou viděl dostal žlutou kartu.