24. 11. 2019

Trenér Marcel Lička vyhrál s Brestem běloruskou ligu

Český trenér Marcel Lička dovedl fotbalisty Dinama Brest k prvnímu titulu běloruských mistrů. Jeho tým ukončil sérii BATE Borisova, který vyhrál ligu třináctkrát za sebou. Nejlepším výsledkem Brestu dosud bylo třetí místo z roku 1992.

V předposledním kole v neděli Dinamo doma porazilo Vitebsk 1:0 a udrželo v čele tabulky pětibodový náskok před Borisovem. Z 29 ligových zápasů prohráli Ličkovi svěřenci jen jednou.

Dvaačtyřicetiletý Lička, někdejší záložník Baníku Ostrava, Slavie, Blšan, Žižkova, Zlína či Kladna, přišel do Brestu v lednu 2018 jako asistent Radoslava Látala.

Ve funkci vydržel i po Látalově odvolání po čtyřech měsících, loni v srpnu byl jmenován prozatímním trenérem a od začátku letošního roku je oficiálně hlavním koučem.

Z českých trenérů vyhráli zahraniční nejvyšší soutěž například Pavel Vrba se Žilinou v roce 2007, Vítězslav Lavička se Sydney FC v roce 2010, Stanislav Levý v roce 2012 s albánským Skënderberu Korcë, Ivan Hašek vyhrál s Al-Ahlí v roce 2010 UAE Pro League.

Kromě Pavla Vrby na Slovensku uspěli také František Komňacký, který nejvyšší slovenskou soutěž vyhrál s MFK Ružomberok v sezóně 2005/2006. Slovenským mistrem je také Karel Jarolím, který triumfoval v roce 2010 se Slovanem Bratislava. 

FOTO: Twitter FC Dynamo Brest