22. 6. 2017

Trenér Páník: Zápas se Slovanem je svátkem

V květnu Zlín dovedl k historickému triumfu v MOL Cupu, teď už spřádá plány další velkou událost: start svého týmu v základní skupině Evropské ligy. Zápas Superpoháru proti Slovanu Bratislava je pro trenéra Bohumila Páníka zajímavou konfrontací se zahraničním sokem. A zároveň nostalgickou vzpomínkou na někdejší československé bitvy…

Jak se mužstvo těší na historicky první zápas Česko-slovenského superpoháru?
Rodí se nějaká tradice. Já v sobě stále mám Československo a pořád mě nejde to rozdělené Česko a Slovensko zvlášť, takže toto utkání vítám. Byť se trochu nešťastně projevila změna termínu utkání a raději bychom Superpohár měli jako generálku na mistrovská utkání. Každopádně startuje dobrá věc. Když se něco rodí, bolí to vždycky matku – v tomto případě tedy nás. Ale stejně se moc těšíme. Pamatuju velké historické zápasy se Slovanem Bratislava a nakonec také finále Československého poháru v roce 1970, v němž Zlín vyhrál a na podzim pak nastoupil v Poháru vítězů pohárů proti PSV Eindhoven… I proto jsme tedy na měření se Slovanem nedočkaví. Pořád patří k nejlepším týmům na Slovensku, má historické úspěchy a velké fanouškovské zázemí.

Berete utkání se slovenským pohárovým šampionem prestižně?
Vnímám to tak, pro nás je zápas se slovenským mužstvem svátkem. Slovenští fotbalisté jsou trochu jiní než ti naši, i proto máme některé v našem mužstvu. Slováci mají dynamiku, výbušnost, rychleji startují. Slovan má navíc v týmu řadu cizinců, proto je zajímavý i tou hráčskou skladbou.

Co může utkání Superpoháru přinést českému a slovenskému fotbalu obecně?
Je to konfrontace proti špičkovému slovenskému týmu. My se také chceme poměřovat s týmy z německé bundesligy nebo polské ligy. V přípravě nyní třeba odehrajeme utkání proti druholigovém anglickému Fulhamu na kempu ve zmíněném Polsku, což bude velmi přínosné. Zápas se Slovanem zkrátka stavím vysoko. Pro nás to bude určitá zkouška toho, jak na tom reálně jsme.  Znovu zopakuju: jsem velmi rád za možnost porovnání s takovým týmem.

Jaký program čeká FASTAV Zlín před startem sezony?
Od prvního července začneme zkoušet několik hráčů, o které bychom měli zájem, a končí jim smlouva. Bude třeba odehrát víc přípravných utkání proti kvalitním týmům, například zmíněnému Fulhamu nebo GKS Katowice. Takové zápasy by měly prověřit naši připravenost na pohárové duely na evropské scéně. 

 

Trenér Slovanu Vukomanović: Superpohár je velkým lákadlem!

Výborná možnost konfrontace s českým fotbalem a zároveň velká motivace na prahu nové sezony. Tak vnímá kouč Slovanu Ivan Vukomanović dnešní premiérový zápas Česko-slovenského Superpoháru. Srbský expert se chystá na svůj druhý soutěžní ročník ve službách slavného klubu ze slovenské metropole a sní o to, že Slovan bude v dohledné budoucnosti znovu významným hráčem také v evropském měřítku.

Jak se mužstvo těší na historicky první zápas Česko-slovenského superpoháru?
Jsme především velmi šťastní za možnost hrát tento zápas jako vůbec první ze Slovenska. Pro celý klub jde o velmi důležitý zápas, protože Slovan byl předposlední mistr v rámci Československa (1993). Mnoho hráčů o tom neví, ani tehdy nebyli na světě… Mnozí z nich i proto, že jsou ze zahraničí a nemají vědomosti o této fotbalové části Evropy. Jak jsem ale už pověděl: jsme plni odhodlání a moc se těšíme.

Berete utkání s českým pohárovým šampionem prestižně?
Jako trenér chci vyhrát každý zápas. Myslím, že Česko-slovenský superpohár je prestižní událost a pokud vyhrajeme, budeme se i patřičně radovat. Na druhé straně jsme ve fázi přípravy, kdy ani jeden z týmů nemůže ukázat stoprocentní kvalitu. Pokaždé je krásné vyhrát jakýkoliv titul, ať jde o ligu, pohár či Superpohár. My do toho opravdu dáme všechno, abychom byli úspěšní.

Jak se Superpohár hodí do přípravy Slovanu?
Nepřichází v úplně ideálním termínu. Jak jsem pověděl, my ani Zlín nebudeme moci ukázat naplno svoji sílu. Momentálně naše mužstvo připravujeme na začátek naší ligové soutěže, která začíná 22. července. Všechny utkání, které do té doby sehrajeme, tedy bereme jako přípravu na ligu a Evropskou ligu. V první řadě se chceme vyhnout zraněním a co nejlépe toto období zvládnout.

Vnímáte zápas tak, že má přípravný charakter? Nebo mu přikládáte větší důležitost?
Pro každého slovanistu by bylo pěkné takový zápas vyhrát a být historicky prvním týmem, který trofej pro vítěze Superpoháru získá. Uděláme pro to maximum. Realita je ale taková, že utkání přichází po teprve dvou týdnech letní přípravy a vnímáme ho jako její součást.

S jakými ambicemi Slovan vstoupí do blížící se sezony?
Musíme být upřímní a říct, že Slovan musí změnit některé důležité věci a vybudovat konkurence schopný tým, který odehraje dobrou sezonu 2017/18. Zároveň se připravujeme také na tu následující – již s novým stadionem, s nímž přijdou také nová energie a vyšší cíle. Momentálně náš tým rozdíl na nejvyšší evropské úrovni neudělá. Chybí nám pokrytí některých klíčových pozic a kvalita na to, abychom pravidelně získávali velké trofeje. To je věc dlouhodobé práce. Pokud ji však děláte správně, vrátí se vám to. Teď musíme být realisty, patřičně mužstvo doplnit a prát se o nejvyšší mety. Jsem optimista, byť to bude náročné. Chceme v lize získat víc bodů než v uplynulé sezoně. Je třeba respektovat i to, že naši fanoušci mají vždy nejvyšší očekávání a také politika klubu je taková být v každé sezoně nejlepší. Za všechny můžu slíbit, že pro to uděláme všechno.

Co může utkání Superpoháru přinést českému a slovenskému fotbalu obecně?
Slovenský fotbal třeba může ukázat, že se blíží k české úrovni. Český fotbal je momentálně silnější, což je realita. Ale my se chceme zlepšovat a být konkurenceschopní. Superpohár může znamenat skvělý úspěch a motivaci pro každého, kdo se ve slovenském fotbale pohybuje. Osobně si velmi přeju, aby se slovenské kluby každoročně sehrávaly významnější roli na evropské scéně.