28. 6. 2020

Ve 40 letech zemřel Marián Čišovský, trpěl nemocí ALS

Bývalý fotbalista Plzně Marián Čišovský ve 40 letech zemřel. Slovenský obránce a dvojnásobný vítěz české ligy bojoval od roku 2014 s nevyléčitelnou nemocí ALS, tedy amyotrofickou laterální sklerózou. O jeho úmrtí informoval plzeňský klub.

"Viktoriáni, dnes je ten nejsmutnější den. S těžkým srdcem musíme oznámit, že nás navždy opustil Marián Čišovský. Upřímnou soustrast celé viktoriánské rodině," uvedli Západočeši na twitteru.

"Smutná zpráva pro všechny z nás. Navždy nás opustil skvělý fotbalista, kamarád, manžel, táta a velký bojovník. V první řadě bych za celý klub, všechny jeho zaměstnance, hráče i trenéry chtěl vyjádřit upřímnou soustrast Mariánově rodině a všem nejbližším. Způsob, jakým bojoval až do poslední chvíle, je vzorem pro všechny, kteří musí bojovat s jakoukoli nemocí," uvedl v tiskové zprávě generální manažer klubu Adolf Šádek.

Viktoria uctila památku Čišovského v dnešním utkání s pražskou Spartou. Na stadionu v prostorách brány borců vzniklo pietní místo, kde fanoušci zapálili množství svíček. Plzeňští hráči měli na zádech místo své jmenovky Čišovského příjmení.

Čišovský do Plzně zamířil před devíti lety z rumunského Temešváru, předtím získal tři tituly na Slovensku. Za Viktorii odehrál v lize 64 zápasů a vstřelil 12 branek. Dvakrát se s ní představil v základní skupině Ligy mistrů. Nastupoval i za slovenský národní tým, v jehož dresu si připsal 15 startů. S reprezentací do 21 let se zúčastnil olympijských her v Sydney 2000.

Soutěžní zápas Čišovský naposledy odehrál v březnu 2014. Poté podstoupil operaci kolena, po níž se ještě pokoušel rozehrát s plzeňskou juniorkou, další plány ale zhatila zákeřná nemoc. Přesto Čišovský zůstal součástí plzeňského týmu a jeho číslo 28 bylo stále na soupisce.

"Odchází kamarád, bojovník. Je mi smutno, temno... Děkuju Ti za vše," uvedl na sociální síti bývalý plzeňský kapitán a nyní asistent trenéra Příbrami Pavel Horváth. "Zasáhlo mě to, protože to byl můj kamarád a není to nic příjemného," přidal po utkání nadstavby o záchranu v Opavě.

"Samozřejmě jsme věděli, že je těžce nemocný, ale ten konec je nepříjemný. Nejvíce samozřejmě pro rodinu," uvedl Horváth. "My jsme kamarádi a budeme se samozřejmě dál snažit pomáhat rodině a budeme na něj vždy vzpomínat jenom v dobrém," dodal.

"Číšo odpočívej v pokoji. Dnes odešel legendární obránce a fantastický člověk. Dohlídni tam na Rajtyho s Bizim. Naše obrana z roku 2011 byla neuvěřitelná a nemůžu uvěřit, že jsem tu zůstal úplně sám... Upřímnou soustrast rodině," uvedl plzeňský bek David Limberský a připomněl, že tři ze čtyř obránců ze základní sestavy v roce 2011 již nežijí. František Rajtoral a David Bystroň v roce 2017 krátce po sobě spáchali sebevraždu.

Na úmrtí Čišovského zareagovaly prvoligové kluby včetně Sparty a Slavie. "S hlubokým smutkem jsme přijali zprávu o smrti Mariána Čišovského. S krutou nemocí bojoval statečně a odhodlaně, přesně tak, jak jsme ho znali i ze hřiště. Čest jeho památce. Upřímnou soustrast a hodně sil jeho rodině, spoluhráčům a fanouškům," napsala Sparta.

"Zpráva, která nás donutí uvědomit si, že jsou na světě důležitější věci než góly, rivalita a vzájemné zápasy. Slavia vyjadřuje upřímnou soustrast rodině i všem přátelům Mariána Čišovského," uvedla mistrovská Slavia.

Marián Čišovský

  • Datum a místo narození: 2. listopadu 1979, Humenné (Slovensko)
  • Post: obránce, stoper
  • Hráčská kariéra: Chemlon Humenné (1996-99), Inter Bratislava (1999-04), MŠK Žilina (2004-06), Artmedia Petržalka (2006-08), FC Temešvár (2008-11), Viktoria Plzeň (od 2011)
  • Bilance v nejvyšších soutěžích: 398/49
  • Reprezentace: 15 zápasů; s týmem do 21 let se zúčastnil olympijských her v Sydney 2000
  • Největší úspěchy: 3x mistr slovenské ligy (2000, 2001, 2008), 1x mistr české ligy (2013; i v době dalších titulů ho Plzeň stále vedla na soupisce), 3x vítěz slovenského poháru (2000, 2001, 2008), 1x vítěz českého superpoháru (2011).