8. 7. 2018

Vítězná rozlučka českých týmů na plážovém fotbale v Portugalsku

V třetí hrací den se oba české týmy na elitních turnajích v plážovém fotbale v Portugalsku dočkaly výher. Ženy vydřely v prodloužení duelu s Nizozemskem výhru 2:1 v prodloužení a evropský šampionát tak končí na konečné páté pozici. Mužský výběr splnil povinnost a uštědřil debakl Andoře 8:0. Nic to nezměnilo na faktu, že v základní skupině Evropské ligy divize B skončí třetí a v září si tak o postup do nejvyšší divize nezahrají.

Obě výhry však české výpravě částečně zpříjemnily rozlučku s městem Nazaré, které oba turnaje hostilo. Ženy v dopoledním utkání ukázaly charakter a dlouho nepříznivě se vyvíjející utkání s Nizozemskem otočily v úplném závěru. V jejich prospěch rozhodly dobře zahrané standardní situace: Veronika Pilousková nejprve ve třetí třetině zužitkovala trestný kop, a když se zdálo, že ani prodloužení neurčí vítěze, přišla česká radost.

Nizozemská hráčka ve vymezeném území zahrála rukou a Michaela Čulová z penalty rozhodla o těsné výhře českého souboru. To vše půl minuty před koncem nastaveného času. „Cítila jsem odpovědnost vůči celému týmu, ale také jsem si věřila. Celý zápas jsme makaly a chtěly vyhrát. Měly jsme velkou motivaci, protože první zápas s Anglií jsme odmakaly a prohrály si to spíš individuálními chybami. Španělsko se nám nepovedlo vůbec a dnes jsme to chtěly napravit. Myslím, že to vyšlo. I když jsme to otáčely spíš silou vůle,“ řekla úspěšná penaltová exekutorka Čulová, která se v reprezentaci teprve rozkoukává poté, co s plážovým fotbalem naplno začala až v letošním roce.

„V Portugalsku to byla další obrovská zkušenost. Plážák se mi obecně strašně líbí, pracujeme na sobě a zápas od zápasu se zvedáme. Příští rok to snad bude ještě lepší,“ věřila Čulová.

Úspěch žen namotivoval i mužský tým před rozlučkovým duelem s Andorrou, outsiderem skupinu. Ráz zápasu určil už samotný úvod a dvě rychlé branky kapitána Martina Bočka. Ten ve druhé třetině zkompletoval hattrick a odstartoval tak útočný festival. Češi na horkém písku dominovali, řadu dobrých kombinací ještě nedotáhli do úspěšného konce. Smolař zápasu Filip Vyhnal třeba neproměnil penaltu. I tak nebylo o výhře pochyb, konečný osmibrankový příděl ale pro Čechy znamenal jen částečné zmírnění zklamání, které znamenaly předchozí prohry s Norskem a Bulharskem.

„Je to jen malá náplast, celkově to hodnotím jako naše neúspěšné vystoupení. Všechno zásadně zkomplikovala první prohra s Nory od toho se celý turnaj odvíjel. Dneska to bylo jednoduché: kdybychom neporazili Andoru, tak všichni můžeme skončit,“ řekl bez vytáček kapitán Boček. „Kdybych mohl, moje tři dnešní góly klidně vyměním za to, kdyby pomohly k lepším výsledkům v předchozích zápasech,“ dodal vytáhlý hráč, který má zkušenosti také s nejvyšší fotbalovou soutěží v České republice.

Také trenér Martin Dlouhý volil podobná slova. „Dnes jsme jen splnili povinnost, šlo hlavně o to, abychom nic nepodcenili. Trošku jsme si spravili chuť, cokoliv jiného než vítězství by byla ostuda a fraška. Ale se zápasem jsem spokojený, kluci měli chuť a šli za dalšími góly, i když už bylo o vítězství prakticky rozhodnuto,“ podotkl Dlouhý. Ten už teď přemýšlí o dalších krocích, které by český plážový fotbal posunuly na vyšší úroveň. „Je zřejmé, že část kluků, kteří to tady táhnou dlouho, asi pomalu končí. Budeme tým omlazovat a doplňovat, bude to o velké práci v tréninku, potřebujeme do reprezentace dostat ještě víc rychlosti a důrazu a především je nutné automatizovat věci, které nacvičujeme,“ řekl Dlouhý.  

 

Výsledky:

Ženy – mistrovství Evropy:

Nizozemsko – Česká republika 1:2 po prodl. (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: Pilousková, Čulová.

Sestava ČR:

Brankářky: Hedvika Vacíková, Barbora Sladká

Hráčky do pole: Michaela Čulová, Martina Folprechtová, Markéta Matějková, Barbora Pomijová, Karolína Dlouhá, Aneta Jungová, Veronika Pilousková, Veronika Pýchová

Trenér: Petr Víšek

 

Muži – Evropská liga divize B:

ČR – Bulharsko 8:0 (2:0, 5:0)

Branky: 3 x Boček, 2 x Huráb, Fürbacher, Radosta, Klíma.

Brankáři: Petr Víšek, Patrik Malina

Hráči do pole: Michal Folejtar, Tomáš Huráb, David Radosta, Filip Vyhnal, Karel Fürbacher, Martin Boček, Pavel Stejskal, Miloslav Klíma

Trenér: Martin Dlouhý