28. 4. 2017

Zlín nebo Opava mohou jít do EL přímo

Drobný článek 3.06 v reglementu UEFA pro vstup klubů z jednotlivých zemí do Evropské ligy má na svědomí skutečnost, která ještě zvýší motivaci fotbalistů Zlína nebo Opavy v boji o zisk MOL Cupu. Za určitých okolností by totiž mohl jít vítěz domácího poháru přímo do skupinové fáze Evropské ligy.

Ve zmíněném reglementu se říká: Pokud se vítěz Ligy mistrů nebo vítěz Evropské ligy kvalifikuje do Evropské ligy (rozuměj skupinové fáze) prostřednictvím umístění v domácích soutěžích, pak se jejich místo v Evropské lize uvolní (není nahrazeno jiným týmem ze stejné asociace). A vítěz nebo vítězové poháru z nevýše postavených asociací budou přesunuty o kolo výše.

Převedeno do praxe to znamená, že Česko je na 13. místě v žebříčku UEFA, je tedy nejvýše postavenou asociací a jeho vítěz pohár by zaujal uvolněné místo.

Kdy se místo uvolní?

Existují dva kluby ze čtyř semifinalistů Evropské ligy, které by mohly vítězi MOL Cupu pomoci k přímému postupu.

Olympique Lyon:

-        Pokud by vyhrál Evropskou ligu a skončil v domácí lize na 4. místě.  Zároveň by Paris Saint Germain vyhrál domácí pohár

Manchester United:

-        Pokud by vyhrál Evropskou ligu a zároveň v Premier League neskončil do 4. místa, ale byl na pátém místě nebo na šestém místě (v případě, že by pohár vyhrála Chelsea nebo Arsenal, který by ale zároveň byl do pátého místa v Premier league).

Poznámka: Manchester United by v případě výhry v Evropské lize mohl pomoci českému mistru k přímému postupu do skupinové fáze Ligy mistrů. To by ale musel skončit v Premier League do 3. místa. (Vítěz MOL Cupu by s ohledem na výše uvedené přímo nepostupoval).